6.8 C
Скопје
06:07 - 4 март, 2024

Која е тајната на косата на Трамп: Бојадисување на негов начин, лекови и трансплатација

Косата на Доналд Трамп беше тема на разговор по неговото неодамнешно појавување на суд, а упатените ја објаснија промената на бојата во седа поради фактот дека „поранешниот претседател веќе го мрзи да седи со боја на косата“.

Поранешниот претседател на САД е познат по својата необична фризура и боја на коса, на која низ годините ги менуваше нијансите од сребрена, во темно руса, до светло портокалова. Многумина се запрашаа дали Трамп ја бојадисува косата и како го прави тоа?

Трамп престана да ја бојадисува косата кон крајот на 2023 година, кога го загуби судскиот спор против поранешната новинарка Е.Џин Керол, која го обвини за силување. Трамп мораше да плати отштета од 83,3 милиони долари, што влијаеше на неговата финансиска состојба и расположение.

Според книгата „Fire and Fury: Inside the Trump White House“ од Мајкл Волф, косата на Трамп е резултат на сложен процес кој вклучува трансплантација, лекови против опаѓање на косата и боја за коса.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Trump’s REAL Hair (@trumps__hair)

Книгата тврди дека Трамп имал трансплантација на коса во 1980-тите, кога неговата тогашна сопруга Ивана препорачала пластичен хирург кој користел техника која оставила лузни на задниот дел од главата. Поради ова, Трамп мораше да ја чешла косата наназад за да ги покрие лузните.

Во книгата се наведува и дека Трамп користи финастерид, лек кој го спречува опаѓањето на косата, но кој може да има несакани ефекти како што се импотенција, депресија и намалена ејакулација. Тоа го потврди и личниот лекар на Трамп, Харолд Борнштајн, кој рече дека тој му го препишал лекот.

Што се однесува до бојата на косата, книгата открива дека Трамп сам ја бојадисува косата, бидејќи не им верува на фризерите. Тој користи евтина фарба за коса која ѝ дава портокалов сјај на косата.

Поранешниот американски претседател, сепак, не сака да седи со боја за коса на главата, па често ја мие пред да ја постигне саканата нијанса. Поради тоа, неговата коса варира од прилика до прилика, во зависност од тоа колку долго ја држел бојата за коса на глава.

Трамп сега одлучи да ја прифати својата природна седа боја на коса. Некои тоа го сфатија како знак дека Трамп се повлекува од политиката, но се покажа дека не е така.

Доналд Трамп најави дека повторно ќе се кандидира за претседател на Соединетите Американски Држави во 2024 година.

Неговата кандидатура е доведена во прашање, бидејќи се соочува со неколку правни предизвици кои би можеле да го дисквалификуваат од трката.

Слични објави

(Фото) „Правда за Бресквица“: Протест пред српското Собрание

еспресо

(Фото) Ријана, 2.500 јадења и кодекс на облекување на девет страници: Што се знае за свадбата на индискиот милијардер Анант Амбани

еспресо

(Видео) Карлеуша му соопшти на светот кога Кристијано Роналдо оди во пензија

Еспресо

Марија Шерифовиќ му се обрати на жирито по победата на Теја Дора: Ви благодарам што никој не гледаше во ничии хартии

Еспресо

Прво огласување на Бресквица по загубата: „Ви се јавувам дури сега…“

еспресо

(Видео) Има што да се види: На Северина ѝ пукнаа панталоните среде настап

Еспресо
Се вчитува....