17.8 C
Скопје
13:29 - 27 февруари, 2024

Џулија Робертс зборува за бракот: „Добри гени, исполнет живот, љубов со добар човек“

Џулија Робертс стана хероина на насловната страница на февруарското издание на британскиот Вог. Во интервјуто со пријателот и продуцент Ричард Кертис, актерката зборуваше за нејзиниот брак, тајните на стареењето и зошто за малку ќе ја одбиела улогата во Нотинг Хил.

На фотографиите за насловната страница и едиторијалот, Робертс позира пред објективот на фотографот Лахлан Бејли во гардероба од Гучи, Том Форд, Валентино, Серџо Роси, Шопард, Стела Макартни. Поранешниот уредник на британскиот Вог Едвард Енинфул беше одговорен за стајлинг на снимањето.

Ричард и Џулија се пријатели откако актерката ја играше главната улога во мелодрамата Нотинг Хил во 1999 година. Тие се состанаа во хотелот Клариџ во Лондон и разговараа за заедничката работа на проектот, како и за „неостареното лице на Робертс“.

На прашањето: „Зошто Џулија не се промени во последните 25 години? – Таа одговори дека се е поради љубовта на нејзиниот сопруг. „Добри гени, исполнет живот, и ова го кажав порано – и обично го кажувам на шега – но верувам во љубовта на добриот човек. Верувам дека мојот сопруг ме сака и се грижи за мене на начин на кој ме прави да се чувствувам длабоко среќна. И кога ќе видите среќна личност, не е важно колку години има“.

Робертс (56) додаде: „Анук Еме (француска актерка) ми кажа пред многу години, кога бев многу млада и не ми падна на памет дека некогаш ќе имам брчки: „До 50 години живееш со твоето лице во твојот живот, а потоа го живееш животот на твое лице“.

Џулија му признава на Кертис дека глумењето во филмот „Нотинг Хил“ ѝ било вистински предизвик. Во одреден момент таа дури помислила да се откаже од оваа улога.

„Една од најтешките работи за мене беше вашиот филм [Нотинг Хил, 1999 година], каде играв филмска актерка. Ми беше многу непријатно! Разговаравме за тоа толку многу пати, но речиси ќе ја одбиев улогата бидејќи ми изгледаше толку непријатно. Не ни знаев како да ја играм таа жена“.

Ѕвездата на „Убава жена“ изјави дека не е секогаш насмеана и љубезна, како што за многумина изгледа на прв поглед. Нејзиниот лик има и сериозност и директност. “Мислам дека сум многу директна. Така се гледам себеси. Многу сум отворена. Има многу поединци во светот кои не го прифаќаат тоа така лесно, и може да им изгледа многу грубо, дури и ако ми се чини дека јас сум само искрена. Јас кажувам нешто како што го гледам.”.

Робертс призна зошто и е важно во текот на нејзината кариера да работи со „G-рејтинг“ (без старосни ограничувања). „Мислам дека е поверојатно да се каже дека работите што избирам да не ги правам ме претставуваат мене. Не сакам да ги критикувам туѓите избори, но за мене, да не се разголам на филм и да не бидам физички ранлива е избор“.

Голем успех во животот на Јулија, вели таа, е тоа што никогаш не морала да прави избор помеѓу кариерата и семејството, како многу други уметници. „Мислам дека најсреќниот аспект од моето семејство и работниот живот е тоа што успехот во мојот работен живот дојде рано. Работев од 18 години. И така се чувствувам како да го имам овој луксуз. Не морам да бирам меѓу едното и другото“.

„Значи, ми беше лесно да се одморам од работа за да ги извршувам домашните работи. Но, моите деца исто така треба да видат дека мојот креативен живот има значење за мене. Сакам да го разберат тоа. Излегувањето од дома и креативноста е многу важно и витално. И ова не ја поништува мојата љубов кон домот. Ова е уште едно ниво од мојот живот“, вели глумицата за британски Вог.

Слични објави

„Ме разочара…“: Ќерката на Гоца Тржан за првпат јавно проговори за односот со својот татко

Еспресо

Убави вести: Крајот на зимата ќе им донесе голема среќа на три хороскопски знаци

еспресо

(Видео) Згодниот Педро Паскал пијан ја прими наградата САГ: „Правам будала од себе, но ви благодарам многу“

еспресо

Учесничка во „Ѕвездите на Гранд“ со шокантна молба до Саша Поповиќ: „Те молам врати ме на сцена, ќе дојдам гола“

еспресо

Ана Севиќ проговори за работата: „Себеси постојано се критикувам“

еспресо

Астропрогноза за вторник, 27 февруари: Важни вести за Раковите, пари за Вагите

еспресо
Се вчитува....