20.8 C
Скопје
21:07 - 14 јуни, 2024

Српскиот патријарх го прими Никола Роквиќ: „Многу сум среќен што во нашата нација има поединци како него“

По едномесечен аџилак, српскиот пејач Никола Роквиќ се врати во Србија. Тој тргна од Белград до островот Егина во Грција и попатно собра пари за хуманитарни цели.

По тој повод, српскиот патријарх Порфирије вчера во зградата на Патријаршијата ги прими Никола и неговата сопруга Бојана, кои дојдоа да добијат благослов од првиот архиереј на Српската православна црква и да ги пренесат своите впечатоци од аџилакот.

„Со особена радост денеска во Патријаршијата на Србија го примив нашиот прекрасен и добар брат по Христа Никола Роквиќ, кој беше придружуван од сопругата Бојана, ќерката Ангелина и неговите најблиски соработници, веднаш по враќањето во Белград од големиот и блажен аџилак во манастирот Свети Нектариј на Егина. Тој дојде да земе благослов и да пренесе впечатоци од патувањето.

Многу сум среќен што во нашата нација има поединци како Никола, кои со својот живот сведочат за бесмртни евангелски вредности. Нека воскреснатиот Христос преку молитвите на свети Нектариј Егински му даде секој благослов, за да продолжи да им помага на сите на кои им е потребна помош со својата Фондација ‘Семејство’.

Црквата секогаш ќе проповеда филантропија и ќе ги имитира оние кои, како Никола и неговото семејство, се подготвени да се претворат во бесмртни дела. Затоа е наша молитва секогаш и сите неуморно да создаваме уште многу добри и убави работи за слава Божја и за добробит на сите луѓе. Да се ​​радуваме!“, напиша во својата објава на Инстаграм патријархот Порфириј.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nikola Rokvic (@nikolarokvic)


Никола преку својот инстаграм-профил редовно известуваше за својот аџилак, а сумата што ја собра е неверојатна.

„Собрани се 39.355.221 динари“, се вели во соопштението на Роквиќ.

(Фото) Ѕирнете во луксузниот шпански дом на Анастасија и Немања Гудељ: Палми, базен, поглед на море…

Слични објави

(Фото) Злато и дијаманти: Позната српска манекенка се прошета низ Белград со накит вреден 72.000 евра

Еспресо

(Фото) Сопругата на Дарко Лазиќ се соблече во шестиот месец од бременоста! Го покажа стомакот во минијатурно бикини

Еспресо

Скандал во „Никогаш не е доцна“: Жика Јакшиќ ги фатил натпреварувачите во измама, веднаш ги дисквалификувал

Еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо

Драгана Мирковиќ испрати порака до ќерката на Цеца Ражнатовиќ: Пејачките со години не беа во добри односи

Еспресо

Јована Јеремиќ откри интимни детали од врската со Драган: Го бакнувам секој дел од неговото тело и тој моето

Еспресо
Се вчитува....