Почина легендарниот комичар Тери Џонс од „Монти Пајтон“

Ѕвездата на „Летечкиот циркус Монти Пајтон“, легендарниот Тери Џонс, почина на 77 години, соопшти неговот агент за медиумите.

На комичарот на легендарната британска трупа во 2016 година му беше дијагностициран потежок облик на деменција, која влијаеше на неговата способност за комуницирање, поради што повеќе не беше способен да дава интервјуа.

Џонс беше еден од основачите на хумористичната група „Монти Пајтон“, која засекогаш го промени светот на комедијата кога дебитираше на Би-Би-Си во 1969 година.

Роден во 1942 во Колвин Беј, Велс, Џонс студирал англиска книжевност кога го запознал Мајкл Пејлин, со кого потоа почнал да пишува сценарија и да настапува во низа ТВ-серии.

Заедно со Џон Клиз, Грем Чепмен, Ерик Ајдл и Тери Гилијам, тие во 1969 ја формираа групата „Монти Пајтон“, чиј „Летечки циркус“ се емитуваше до 1974 година.

Продолжувајќи ја соработката со членовите на групата, Џонс потоа ги режираше филмовите „Монти Пајтон и Светиот грал“, „Житието на Брајан“ и „Смислата на животот“.

Освен во светот на филмот, Џонс се проба и во книжевноста, па исто така беше автор на книга за средновековната историја и бројниот систем низ историја.

Слични објави

ТРИ ПАРЧИЊА ОБЛЕКА кои е подобро да ги купите еден број поголеми

Igor

Старлетата Кејти ја фатија топлес во море, а јавноста се згрози од нејзините гради (ФОТО)

Igor

Селма Блер храбро зборува за својата болест

Igor

Цела Македонија е на нозе! Ја бодри Тамара!

Igor

Цеца за свадбата на Вељко: Не знам ништо, вие повеќе знаете од мене! (ФОТО)

Igor

Кумот од Кипар, невестата во венчаницата на Цеца! Нови детали за свадбата на Вељко и Богдана (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

оне × оне =

Слични објави

Откриена е причината зошто Елтон Џон се расплака и го напушти својот концерт пред неколку дена (ФОТО)

Васко Спасоски

Најголеми брбливци – Внимавајте какви тајни споделувате со овие 3 хороскопски знаци

Igor

Музиката сепак познава граници: Вдовицата на Оливер Драгоевиќ откри зошто тој не сакал 27 години да пее во Србија (ВИДЕО)

Igor

Поради овие РАПЕРИШТА – фраеришта ќе го славите животот!

Igor

Влакнести со причина: Погледнете зошто многу жени овој месец не ги депилираат пазувите и нозете! (ФОТО)

Васко Спасоски

Том Хенкс прво ја зема верата од својата сопруга, а сега доби и државјанство од нашиот сосед

Еспресо