Кристијан Диор: Вистинскиот доказ за елеганцијата на една дама се наоѓа на нејзините нозе! (ФОТО)

Еден од најпознатите великани на модниот свет го кроеше стилот на жените во повоениот период, што  воопшто не било лесна задача. Диор успеа во женската силуета да внесе детали кои ја нагласуваа префинетоста на кројот каков што малкумина можеле да си дозволат, а дизајнерот многу добро го знаел тоа.

Profimedia

Ова се деталите кои големиот Диор ги сметал за клучни за добар изглед на жената.

Чиста коса

Како и Коко Шанел и Диор сметал дека најлошо што жената може да го направи е да излезе од дома со валкана коса. Дизајнерот верувал дека за една жена не може да се каже дека е негувана ако си дозволи себеси да се појави во јавност со валкана коса. Чистата коса е еден од најсилните адути на дамите.

Profimedia

Женственост

„Ако жената не е женствена, тогаш не може да се смета за дама. Ако таа ја негира својата женственост и не ја нагласува, тогаш таа и не е жена“, сметал Диор.

Profimedia

Соодветна облека

Диор сметал дека правилната нега на телото подразбира и избор на облека која одговара на нашето тело и на карактерот.

„Негуваната жена е онаа која носи облека која одговара на нејзината фигура и која умерено ја нагласува“, изјавил Диор.

Profimedia

Чевли

„Вистинскиот доказ за елеганцијата на една дама се наоѓа на нејзините нозе“, изјавил во една прилика Диор.

Тој сметал дека женските чевли се неопходен атрибут на женственоста. Според него, негуваните жени не можат да излезат од дома со чевли кои не се женствени. Диор не поднесувал патики на женските нозе.

Слични објави

Само една тенка лента на задникот: Карлеуша позира во минијатурно бикини и покажа каде би сакала да биде во овој момент! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Вреди да се посети: „Љубојна” ќе одржи (unplugged) акустичен концерт!

Igor

Солен пилинг за лице и тело за младешка и негувана кожа (РЕЦЕПТ)

Igor

Кејт Бекинсејл предизвика вистинска драма со бакнежот со нејзината колешка! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Луѓето се прашуваат – дали е ова можно? Погледнете какво возило купил Арнолд Шварценегер (ФОТО)

Igor

Славниот пејач НАПАДНАТ со нож и ограбен: Многу е вознемирен и потресен!

Еспресо

Остави Коментар

два + четири =

Слични објави

Неговиот љубовник му беше кум, а дечкото го гледаше од прозорот на хотелот: Фамозниот брак на Елтон Џон со жена! (ФОТО)

Еспресо

Манекенката која го носеше називот „Тело“ открива: Еве што „јадев“ за да ја одржувам линијата! (ФОТО)

Еспресо

Славните дами на „Златен глобус“ една фризура ја стилизираа на шест начини (ФОТО)

Еспресо

Фудбалерот Џемаили ја остави, а таа вели: „Не сакам супа која мора да се загрее повеќе пати“ (ФОТО)

Igor

Сепак има нешто меѓу нив? (ФОТО)

Igor

Тренингот ѝ се исплати: Џенифер Лопез ја одржува формата на необичен велосипед од 3.300 евра

Еспресо