По 28 години ново продолжение од „Жикина династија“: Се враќа и дел од старата екипа

Култниот серијал „Жикина династија“ по 28 години ќе го добие првото продолжение.

Според продуцентите, ќе се снима филмот наречен „Луда година“ во чиј центар ќе биде внукот на Жика – Миша со неговите два сина Милан и Жика.

Никола Којо повторно ќе го глуми Миша, a oд старата постава актери ќе учествуваат и Риалда Кадриќ како Марија, Владимир Петровиќ како Боба и Весна Чипчиќ како Елза.

InstagramСценариото за филмот е на Милена Марковиќ, режисер ќе биде Милан Коњевиќ, а филмот ќе биде во продукција на „Talking Wolf Productions“.

„Проектот„ Луда година “е продолжение, но и еден вид рестартирање на филмската франшиза „Жикина династија“ која има култен статус кај регионалната публика.

Instagram

„Хуморот е суптилен и доаѓа од ликовите со необичните и неочекувани ситуации во кои се наоѓаат. Комуникативното сценариото прави да се истакне како еден од ретките филмови, кој има потенцијал да ја едуцира публиката “, се вели во образложението на Филмскиот центар на Србија.

Последниот филм направен досега од циклусот беше „Жикината женидба“ од 1992 година.

Слични објави

Почина легендата од серијалот „Војна на ѕвездите“

Еспресо

Ова е моментално најгледната серија на Нетфликс! (ВИДЕО)

Еспресо

И ТИТО му бил фан: Кирк Даглас во Југославија прокоцкал 100.000 долари за една ноќ (ВИДЕО)

Еспресо

Не се секогаш ривали: Овие актери се најдобри пријатели во вистинскиот живот

Еспресо

Спилберг, Скорсезе и Бредли Купер заедно во филм за славниот композитор (ВИДЕО)

Еспресо

Од Том Хенкс до Хоакин Феникс: Актери кои не поднесуваат да ги гледаат своите филмови

Еспресо

Остави Коментар

2 × два =

Слични објави

По 13 години Даниел Крег се простува од Агентот 007

Igor

Познатата актерка ја одбила главната улога во „Титаник“: Не го сакав тоа

Еспресо

Што сè треба да направат актерите за улога во филм?

Еспресо

„Однесено со виорот“ отстранет од ХБО: Вакви расистички прикази беа погрешни тогаш, а погрешни се и сега

Еспресо

НАШ ПРЕДЛОГ ЗА ФИЛМ: Том Хенкс и „A beautiful day in the neighborhood“ носат емотивна приказна од која има што да се научи! (ВИДЕО)

Михаило Донев

Бети Вајт откри како да доживеете стотка

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian