Ед Ширан може да стане милијардер пред да наполни 30 години

На Ед Ширaн може никогаш повеќе да не му се наметнува да работи, откако стана јасно дека изведувачот на песната „Shape Of You“ може да стане милијардер пред да наполнил 30 години.

Приходите на 28-годишниот пејач од неговата турнеја „Divide“ се смета дека достигнале 493 милиони фунти (560 милиони евра). Турнејата има закажани 260 датуми за концерти во Европа, Азија, Северна и Јужна Америка, Океанија и Африка.

Таа започна во март 2017 година, по излегувањето на неговиот албум „Divide“, кој предводеше на многу музички листи, и ќе трае до август, кога е последната фаза во Европа. Според богатата турнеја, прашање е на време клога Ширан ќе го достигне статусот на милијардер, според „The Sun“.

Според информациите концертите кои му претстојат на Ширан во следните три месеци, ќе ги зголеми приходите со 100 милиони фунти (113 милиони евра), што ќе го доближи уште повеќе до неговата прва милијарда.

– Човекот кој некогаш бил уличен музичар сега ќе стане милијардер. Пред сè, тоа покажува го потенцијалот на музиката во живо во денешно време“, вели експертот од музичката индустрија Марк Борковски за изданието.

– Музиката во живо денес генерира приходи. Музичкиот бизнис се развива, а екипата на Ширан дефинитивно знае што прави“, додава тој.

Само пред неколку недели Ед Ширан беше оценет под број 17 во рангирањето на најбогатите Британци на „Sunday Times“ со приходи од 80 милиони фунти (90 милиони евра) за 2018 година. Така тој ја претекна суперѕвездата Адел, која го освои 22-то место со вкупно богатство од 150 милиони фунти (170 милиони евра).

Богатството на Ширан проценето на 160 милиони фунти (181 милиони евра). Исто така, тоа не покажува знаци на забавување.

Слични објави

УРСУЛА Е МАШКО? Инспирацијата за овој зол лик не стигна да ја види својата цртана верзија

Igor

Мајли Сајрус сподели урнебесни снимки додека е во самоизолација! (ВИДЕО)

Еспресо

Емина Јаховиќ не била никогаш посреќна: Седна на подот и со насмевка се радуваше на изненадувањето (ФОТО)

Васко Спасоски

Јосипа Лисац ќе добие кривична пријава за начинот на кој ја испеа хрватската химна! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Меланија двапати го одби обидот на Трамп да ја фати за рака: Првата дама, иако лута, никогаш подобро не изгледала! (ФОТО)

Еспресо

„Му купив гаќи и патики, дека немало таму“: Весна Бејби се збогуваше со синот и објави емотивна порака! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

петнаесет − пет =

Слични објави

Единствено доживување во „најинстаграмскиот“ хотел на светот

Еспресо

Славниот актер по кој жените лудуваа, стана татко по втор пат на 65 години! (ФОТО)

Еспресо

Кејт Мос потрошила околу 750.000 евра на кокаин! Сега ги негира тврдењата

Igor

Црвеното мочуриште: Луѓето од целиот свет доаѓаат во овој град само за да се восхитуваат на глетката (ФОТО)

Еспресо

„Плејбој“ ги потсети фановите на култната фотографија на Памела Андерсон (ФОТО)

Igor

Кортни Лав: 28 долги години без Кобејн – Се уште го гледам како стои на таа обала (ФОТО)

Еспресо