21.8 C
Скопје
04:07 - 15 јули, 2024

Ед Ширан може да стане милијардер пред да наполни 30 години

На Ед Ширaн може никогаш повеќе да не му се наметнува да работи, откако стана јасно дека изведувачот на песната „Shape Of You“ може да стане милијардер пред да наполнил 30 години.

Приходите на 28-годишниот пејач од неговата турнеја „Divide“ се смета дека достигнале 493 милиони фунти (560 милиони евра). Турнејата има закажани 260 датуми за концерти во Европа, Азија, Северна и Јужна Америка, Океанија и Африка.

Таа започна во март 2017 година, по излегувањето на неговиот албум „Divide“, кој предводеше на многу музички листи, и ќе трае до август, кога е последната фаза во Европа. Според богатата турнеја, прашање е на време клога Ширан ќе го достигне статусот на милијардер, според „The Sun“.

Според информациите концертите кои му претстојат на Ширан во следните три месеци, ќе ги зголеми приходите со 100 милиони фунти (113 милиони евра), што ќе го доближи уште повеќе до неговата прва милијарда.

– Човекот кој некогаш бил уличен музичар сега ќе стане милијардер. Пред сè, тоа покажува го потенцијалот на музиката во живо во денешно време“, вели експертот од музичката индустрија Марк Борковски за изданието.

– Музиката во живо денес генерира приходи. Музичкиот бизнис се развива, а екипата на Ширан дефинитивно знае што прави“, додава тој.

Само пред неколку недели Ед Ширан беше оценет под број 17 во рангирањето на најбогатите Британци на „Sunday Times“ со приходи од 80 милиони фунти (90 милиони евра) за 2018 година. Така тој ја претекна суперѕвездата Адел, која го освои 22-то место со вкупно богатство од 150 милиони фунти (170 милиони евра).

Богатството на Ширан проценето на 160 милиони фунти (181 милиони евра). Исто така, тоа не покажува знаци на забавување.

Слични објави

Шенен Доерти беше подготвена за нејзината смрт однапред: „Не парите, туку остануваат спомените…“

еспресо

(Фото) Српската убавица Нина Сеничар и ѕвездата на „Топ ган“ станаа родители по вторпат

Еспресо

(Фото) Има 76 години и неверојатно тело! Српската дизајнерка Верица Ракочевиќ покажа како изгледа во костим за капење!

Еспресо

Почина актерката Шенон Доерти, по долгата борба со ракот

Еспресо

Каде била Меланија Трамп за време на обидот за атентат на сопругот: Еве ги деталите

еспресо

(Видео) Обид за атентат на Доналд Трамп: Се промени рејтингот на поранешниот американски претседател

еспресо
Се вчитува....