„Добрите девојки одат во рајот, лошите одат секаде“: Славната Кетрин Хепберн две децении била во врска со оженет маж!

Славната актерка Кетрин Хепберн била второто дете од шест на хирург и ангажирана избирачка, кои го поттикнувале развојот на своите деца во секоја смисла. Уште во детството идната ѕвезда започнала да игра голф кој страсно го сакала и одлично играла цел живот.

„Добрите девојки одат во рајот, лошите одат секаде“ (1932)

Подоцна била често опишувана како премногу груба и машкуданка, Хепберн секогаш се спротиставувала на нормите. Како дете сакала да биде момче, бидејќи ѝ изгледало дека тие подобро се забавуваат, носела панталони и барала семејството да ја вика Џими.

Profimedia

Доколку секогаш го работиш тоа што те интересира, барем една личност е секогаш задоволна (1990)

Со глумата започнала да се занимава уште како средношколка и можеби после дипломата кариерата побргу ќе ѝ напредувала да Кетрин, во свој стил, не била склона кон расправии со режисерите и продуцентите, поради што некое време имала само помали улоги на Бродвеј.

„Никогаш не приметив дека жените би требале да бидат инфериорни“ (1937)

Instagram

Таа се венчала млада со 8 години постариот брокер Ладов Огден Смит, кого го наговорила да го промени името во С. Огден Лудлоу, бидејќи не сакала да има безлично презиме како што е Смит. Бракот траел само неколку години, а Хепберн подоцна не се изразувала позитивно кон бракот.

„Доколку сакате да ги зртвувате восхитувањата на многу мажи, а да добиете критики само од еден, тогаш омажете се“ (1936)

Таа ја играла Џо во една од првите екранизации на „Little Women (1932)“ која ја режирал Џорџ Цукор, режисер со кој направила неверојатно богата и среќна соработка, додека тогашните могули на филмската индустрија ја нарекувале „box office poison“, кога неколку нејзини филмови и претстави од 30-те пропаднале, иако повеќе им сметала нејзината песрамност и гордост, но и интелектуалност која се граничела со снобизам и интелегенција со која не можеле да се мерат.

Instagram

„Никогаш не се жали, никогаш не се објаснувај“ (1934)

Кетрин секогаш се туширала со ладна вода, бидејќи тврдела дека тоа ѝ го зајакнува карактерот и дека затоа сама ги изведувала сите сцени, сметајќи дека каскадерките не можат да ја заменат, бидејќи го немаат нејзиното држење.

„Без дисциплина, нема живот“ (1987)

Аферата која траела цели 25 години Кетрин ја имала со женетиот Спенсер Трејси, што таа ја сметала за идеална комбинација, бидејќи така ја задржала независноста до која многу се придржувала. Често снимале филмови заедно, а кога после нивната последна соработка на „Guess Who’s Coming To Dinner“ починал Трејси, Хепберн никогаш не посакала да го гледа филмот.

„Љубовта нема ништо со тоа што го очекувате од неа – очекувајте го само тоа што можете да го дадете – што е се!“

Instagram

Сакала да носи панталони пред да бидат во тренд или воопшто прифатливи за жени, таа тежнеела кон минималистичката естетика, носела малку или воопшто не носела шминка, била атеистка, одбивала интервјуа и снимања колку што било можно.

„Средувањето е досадно. Кога ќе дојдете во одредени години, се декорирате себе за да го привлечете спротивниот пол, што го правев и јас. Сега го надминав тоа“ (1986)

Кетрин Хепберн добила рекордни четири Оскари за најдобра актерка (покрај 12 номинации и низа други награди), но секако, воопшто не се држела до признанијата.

„За мене наградите се ништо. Наградата е мојата работа“ (1938)

Слични објави

Проверете дали го имате во фрижидерот: Овој зеленчук има трипати повеќе витамин Ц од портокалот

Igor

Откриено со кого вечерале Меган и Хари по „самитот на милијардерите“, а можно е да бидат дел и од доделувањето на Оскарите!

Еспресо

Морав ПОВТОРНО ДА НАУЧАМ да зборувам, одам и пишувам: ТАЖНА ИСПОВЕД на ШЕРОН СТОУН за случувањето кое засекогаш и го промени животот

Igor

И нема рамна: Ова се најжешките фотки на Лила за ова лето (ФОТО)

Igor

Принцот Вилијам ужасно се однесувал кон Кејт – Како ВООПШТО завршиле во брак?

Igor

Која храна предизвикува создавање на акни

Igor

Остави Коментар

5 × пет =

Слични објави

МОРБИДНО: Еве без што членовите на кралското семејство не патуваат никаде!

Igor

Северина и во карантин може да одржи концерт: Погледнете што се случуваше во куќата на нејзиниот свекор Кеба! (ВИДЕО)

Еспресо

Кој хороскопски знак сте Вие? Погледнете како секој хороскопски знак се справува со депресијата!

Igor

НЕ ВНЕСУВАТЕ ДОВОЛНО ТЕЧНОСТИ? Направете го тоа со помош на храната

Igor

Телохранителот на Мајкл Џексон откри зошто тој секогаш носеше маска!

Еспресо

Кои производи не треба да се замрзнуваат

Igor