Џеј Зи инвестира милиони во производство на марихуана

Американскиот рапер и продуцент Џеј Зи, основа инвестициски фонд од 10 милиони американски долари за поддршка на малите бизниси во секторот на мариухана во сопственост на афроамериканци.

Џеј Зи сака да биде лидер во индустријата за легална марихуана во САД, а тој инструмент за ризичен капитал го создал во декември купувајќи платформа за директна продажба на потрошувачи во Калифорнија.

Instagram
Instagram

Со почетни 10 милиони долари и годишна инвестиција од најмалку 2% нето добивка, ние се свртуваме кон диверзификација на лидерството во трговијата и работната сила“, се истакнува во матичната компанија „Parent“ – поранешна „Subversive Capital“ чиј главен визионер беше Џеј Зи.

Меѓу инвеститорите во компанијата е и пејачката Ријана.

Instagram
Instagram

Компанијата се обврзува секоја година да инвестира по 2% од својот профит во овој нов „Инвестициски фонд за социјална еднаквост“ основан од раперот.

Седиштето се наоѓа во Сан Хозе, Калифорнија, а во 2020 година оствари профит од 185 милиони долари на пазарот на марихуана, што се проценува на 7,5 милијарди долари само во Калифорнија, каде потрошувачката на марихуана е дозволена за рекреативна употреба, како и во петнаесет американски држави.

Преземено од Слободен Печат.

Слични објави

Водителката Милена Антовска со нова фризура: Погледнете како изгледа сега миленичката на пензионерите! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сопругата на Икарди заведува и на крајот на светот (ФОТО)

Igor

Погледнете со кого Марија Шерифовиќ го прослави 35 роденден (ФОТО)

Igor

Мајли Сајрус за четири месеци само двапати ја измила косата!

Еспресо

Марија Шерифовиќ се појави во пижами во „Ѕвездите на гранд“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Една од најубавите жени во светот во шестата деценија позираше прекриена само со пешкир: Ниту фризура, ниту грам шминка а изгледа како авион (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

18 − 9 =

Слични објави

Разголена во базен: Александра Накова го покажа СЕКСИ ЗАДНИКОТ, фановите не можат да го тргнат погледот (ФОТО)

Igor

Маја Шупут: Ништо не може да не спречи да се бакнуваме (ФОТО)

Еспресо

За борба против коронавирусот: Џенифер Анистон ја продава фотографијата на која позира гола

Еспресо

3 хороскопски знаци кои обожаваат утрински секс! Дали и вие сте меѓу нив?

Igor

Откриена актерката која ќе ја игра улогата на принцезата Дијана во последните сезони на хит-серијата „Круна“ (ФОТО)

Еспресо

КИАНУ РИВС како лик во ЦРТАН ФИЛМ

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian