Зошто Финска е идеална за живот: 11 работи што ги прават Финците најсреќен народ на светот!

Иако се наоѓаат на самиот север од европскиот континент, и ноќта знае да биде подолга од денот, а добар дел од годината температурите се под нулата, сепак Финците се најсреќниот народ на светот.

Зошто е тоа така би можело да се објасни преку следните 11 причини:

Финците поминуваат многу време во природа

Околу 70 отсто од територијата на земјата се наоѓа под шуми, па тоа можеби е причина зошто Финците минуваат многу време во природа. Опкружени со дрвја и природа, тие се чувствуваат помирно, а некои од најпопуларните активности таму се долги прошетки и возење на велосипед.

Богатство со вода

Финска се нарекува и „земјата со илјада езера“. Овие езера се создале како резултат на глацијацијата која завршила пред 10.000 години. Водата во финските езера е толку чиста и здрава што можете да ја пиете дома директно од чешма, а речиси секој ресторан ќе ви понуди бесплатна вода во бокал, дури и ако не прашате.

Фото: Профимедиа

Пари за деца

Финските родители секој месец за секое дете добиваат 100 евра, а она што е интересно е дека тој „детски додаток“ важи се додека детето не наполни 17 години. Овие пари некои ги трошат, но повеќето родители си ги чуваат на страна, па му ги даваат на детето кога тоа треба да се отсели од нивниот дом. Занчи, не е тешко да се сфати дека голем дел од младите Финци „стартуваат“ со 20.000 евра на штедната книшка.

Најдобра пица на светот

Целата приказна започнала со несекојдневниот италијански премиер Силвио Берлускони, кој во една прилика, во морето од гафови по кои е познат, успеал да изјави дека не е љубител на финската храна и дека таа не може да се спореди со италијанската. Последица? Три години подоцна Финска освои натпревар за правење на пица, оставајќи ја зад себе токму Итлаија, а победничката пица го доби името Берлускони!

Кралови за рециклажа

Финците одамна сфатиле дека рециклирањето е потреба, па така во оваа земја повеќе од 90 отсто од отпадот се рециклира. Девет од 10 пластични шишиња одат на рециклажа, а процентот за стаклените шишиња е уште поголем.

Фото: Профимедиа

Доверба во полицијата

Граѓаните во Финска многу и веруваат на полицијата. Довербата е поголема од 90 проценти, но не само во полицијата, туку Финците имаат високо ниво на доверба кога станува збор и за другите институции.

Необични спортови

Тешко е и воопшто ова да се нарече спорт, но не е ниту лесно да се стави во некоја друга категорија. Станува збор за фрлање на мобилни телефони во далечина, лов на комарци и свирење на „воздушни“ гитари. Сите овие несекојдневни активности, повеќе или помалку, се сметаат за дел од културното богатство на Финска.

Луди по кафе

Според податоците на интернационалната организација за кафе, Финците се втори во светот по консумација на кафе по глава на жител. Образованието во училиштата, како и на универзитетите е бесплатно, а финскиот образовен систем е еден од најдобрите во светот.

Село во кое живее Дедо Мраз

Мало село во Лапонија по име Јоулупуки, може да се посети во текот на целата година. Финскиот Дедо Мраз има дури и пасош, од кој дознаваме дека е оженет и роден „многу одамна“. Ете, како што стојат работите, очигледно е дека луѓето овде веруваат во бајки, па не е чудно што животот им е прекрасен и речиси како од бајките.

Слични објави

Нема да ја препознаете! Познатата актерка целосно го променила стилот и изгледа неверојатно секси! (ФОТО)

Igor

Нивес Целзиус со атрактивно деколте на концертот на Северина во Белград (ФОТО)

Igor

Бизарно видео од кралицата на попот ја згрози планетата: Мадона и по 30 години успеа да ги шокира обожавателите (ВИДЕО)

Igor

Како Тејлор Свифт се подготвувала за улогата во „Мачки“?: Облечена како мачка пие млеко од сад ставен на под

Слободен печат

Откриено името на бебето на Хари и Меган!?

Igor

Џенифер Лопез на удар на стриптизерката: Само јас ја знам вистината

Igor

Остави Коментар

дваесет + 3 =

Слични објави

Од малолетна проститутка до црвениот тепих во Кан

Igor

Фановите ја прашаа зошто го прави тоа, таа не одговори: Емина Јаховиќ се шминка и за во теретана! (ФОТО)

Васко Спасоски

Жешки фотографии: Лоба се тушира во тоалет, а некој ја слика! (ФОТО)

Igor

После свеќите со мирис на вагина, стигнува и парфем! (ФОТО)

Еспресо

Запознајте ја Кристина Поптрпева, скопјанката со најубаво деколте (ФОТО/ВИДЕО)

Igor

Меган Маркл ги воодушеви сите со својот опуштен изглед: Повторно им пркоси на кралските правила (ВИДЕО)

Igor