11.8 C
Скопје
16 октомври, 2021

БИЖУТЕРИЈА ИЛИ ЗЛАТО: Како да го одржувате позлатениот накит

Позлатен накит е одличен начин да постигнете полуксузен изглед без да потрошите премногу пари. Меѓутоа, еден од недостатоците на позлатениот накит е тоа што овие парчиња потемнуваат побрзо од накитот изработен од цврсто злато. Сите ќе се согласиме дека накитот е многу важеш моден додаток па еве како можете да ги одржувате да изгледаат како првиот ден кога сте го купиле.

Почекајте парфемот да се исуши

Ако вашите ѓердани или белезици со позлатена боја потемнуваат побрзо од другиот накит, можеби виновен е мирисот. Поради хемикалиите во формулите на парфеми, лосиони и други производи, накитот може да се затемни побрзо. За да го избегнете ова, едноставно нанесете го секој производ со мирис неколку минути пред накитот и почекајте да се исуши.

МАСКАРА: Како да ја изберете четката за посакуваниот ефект?

Избегнувајте контакт со вода и пот

Ако сте размислувале да го оставите накитот додека вежбате, се туширате или уживате на ден на плажа, размислете повторно! Потта и водата потенцијално можат да го оштетат последниот слој од вашиот накит, па затоа отстранувањето е многу важно.

Исчистете го по употреба

Како што вашата кожа секојдневно акумулира нечистотија и бактерии, така и вашиот накит. Затоа, чистењето на вашите омилени парчиња е исто толку важно како и миењето на лицето. Иако треба да се обидете да го избришете накитот по секое носење, не заборавајте да бидете нежни – користете мека крпа од микрофибер за да постигнете ефикасно полирање без гребење на златниот слој.

накит

Најдете паметно решение за складирање

Заедно складирање на слични видови накит помага да се избегне допирање на различни материјали. Индивидуално завиткување на парчињата, исто така, ќе им помогне да изгледаат нови подолго. Исто така, кутиите за накит за патување се одлични за чување накит.

извор: „naturala.hr“

Слични објави

ВИДЕО+ФОТО | „14 ГОДИНИ БЕЗ ТЕБЕ И ПАК ВРНЕ“: Весна, Каролина, Игор, Калиопи, Тамара, Елена… со емотивни објави за Тоше

M.Р.

НЕМА ДА СЕ ЗДЕБЕЛИТЕ!: 5 намирници кои смеете да ги јадете и на полноќ

Еспресо

БЕСТСЕЛЕРОТ ЌЕ ДОБИЕ ТВ СЕРИЈА: Последните денови на Џон Ленон од поглед на неговиот убиец

Ј.К.Д

ТОП СОВЕТ ЗА СЛАБЕЕЊЕ: Зошто е важно за топење на мастите да сме малку гладни?

Еспресо

ДАЛИ СТЕ ВИЕ МЕЃУ НИВ?: Ова се најљубоморните и најпосесивните хороскопски знаци

Еспресо

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Како да направите совршени ражничи овој викенд

jasmina.kantardzieva
Се вчитува....