-5.2 C
Скопје
00:24 - 26 јануари, 2022

ОБИЧАЈ ОД НАШИТЕ ПРЕДЦИ ЗА БАДНИК: Што треба да оставите оваа празнична вечер на прозорецот?

Кромидот одамна е дел од нашата трпеза, но и од многубројните ритуали на нашите простори, па не е чудно што нашите предци овој зеленчук го користеле во пророчки цели. Поточно – да дознаат какво време ги очекува, што им било многу важно како земјоделци.


На Бадник ја сечат главата на кромидот на 12 дела, односно 12 бели лушпи кои симболизираат 12 месеци од годината. Потоа ќе се посолат и ќе се наредат покрај прозорецот. Кромидот го оставале така преку ноќ и следното утро, на Божиќ, најстариот член од домаќинството одел на „разгледување“.


Неговата задача била внимателно да ги испита сите 12 парчиња, т.е. сите месеци за кои се верувало дека месеците што ги симболизираат лушпите во кои останува водата ќе бидат врнежливи, како и дека оние месеци чии лушпи се целосно суви ќе бидат без дожд.

Слични објави

(ФОТО) ТОНИ ЦЕТИНСКИ: Среќен роденден Тоше! Ти и Аки повторно запејте ја „Есен во мене“

Милена Ри

ЕЛТОН ЏОН ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУСОТ: Долгоочекуваните концерти се откажани!

М.Р.

СОВЕТИ И ПРИДОБИВКИ НА СЕКС ЗА ВРЕМЕ НА МЕНСТРУАЦИЈА: Табу или задоволство?

Еспресо

(ФОТО) ИЛИНА АРСОВА СЕ ПРОСТИ ОД МАЕСТРО ЏАМБАЗОВ: Ние вака ќе си се памтиме, насмеани и ведри…

М.Р.

(ФОТО) ЛИЛА ОТКРИ СО КОЈ ГО ДЕЛИ КРЕВЕТОТ: Вистински убавец со зелени очи!

М.Р.

РАЗГОВОР СО МАРИЈА ПИЈАНМАНОВ, НАШИНКА ВО ПАРИЗ: Се будам со вкусна паштета од патка, мојот живот наликува на изложба во музеј, сопругот ми го подари Париз!

Ј.К.Д
Се вчитува....