11.8 C
Скопје
16 октомври, 2021

ПОСЛЕДНИОТ БРОЈ ВО ГОДИНАТА НА РАЃАЊЕ ЈА ОДРЕДУВА СУДБИНАТА: Кој елемент доминира според кинескиот календар?

Според древниот кинески календар, во секој момент еден од петте главни елементи доминира со земјата: дрво, оган, земја, воздух и вода. Овие елементи имаат силно влијание не само врз природата, туку и врз карактерот на една личност, тие ја одредуваат менталната сила, навиките, амбициите.

Елементите одредуваат важни моменти во судбината на една личност, а последната цифра во годината на раѓање е поврзана со одреден елемент. Прочитајте што значи последната цифра во годината на вашето раѓање:

ЗЕМЈА

Последната цифра од годината на раѓање е 8 или 9

Луѓето со елемент на земјата се сигурни и трпеливи. Моќта на земјата им дава одговорност во однос на нивните најблиски, тие имаат многу амбиции, но во исто време се идеалисти. Ги решаваат проблемите во фази со трезвена глава и имаат добро развиена интуиција. Тие имаат добро развиени морални вредности. Етиката и дисциплината се нивните силни страни. Тие исто така знаат како мудро да ги користат сопствените ресурси. Имаат фантастична врска со парите, способни се да видат многу работи од нивна гледна точка.

Имаат силни емоции, но им недостасува малку авантура. Сакаат да контролираат сè и често се водат исклучиво од сопствените интереси. Најмногу се плашат од непознатото во животот. Елементот Земја е поврзан со дигестивниот систем, особено слезината и стомакот.

земја почва раце
фото: pexels

ОГАН

Последната цифра од годината на раѓање е 6 или 7

Луѓето со елементот на оган секогаш бараат авантура и никогаш не одбиваат да истражат нешто ново. Тие се многу активни, енергични личности со способности да бидат големи лидери. Сакаат да се натпреваруваат и победуваат. Огнените луѓе се привлечни, не можат да ја поднесат осаменоста, претпочитаат да бидат опкружени со луѓе и постојано да се во движење. Покрај тоа, тие се исклучително приврзани за саканите. Тие се паметни, пријателски настроени, решителни и ефикасни.

Недостатоците на овие луѓе се нивната агресивност и прекумерна желба да ја постигнат целта на кој било начин, покрај тоа тие се премногу емотивни и страдаат од недостаток на трпение. Можат да бидат премногу амбициозни. Огнот е на југ, ја претставува летната сезона, бојата на огнот е црвена и е поврзана со кардиоваскуларниот систем и срцето. На таквите луѓе им се советува да се држат настрана од високите температури и да ги контролираат своите емоции.

ДРВО

Последната цифра од годината на раѓање е 4 или 5

Овие луѓе се многу дарежливи и се придржуваат до нивните принципи во однос на етичкото однесување, сакаат да го истражуваат светот и да анализираат информации. Тие се карактеризираат и со ретка моќ на убедување. Тие можат да живеат аскетски и често се креативни, што се забележува во сè што прават. Тие се вредни и постојано зафатени бидејќи мислат дека работата е најдобрата употреба на нивната енергија.

Самодовербата е една од најдобрите особини на луѓето во овој елемент. Тие се лојални пријатели и никогаш не се однесуваат себично. Тие се одлични во тимската работа и се многу сочувствителни кон другите луѓе. Тие прават грешка кога преземаат повеќе задачи отколку што можат да се справат. Поврзан е со жолчката и црниот дроб.

вода
фото: unsplash

ВОДА

Последната цифра од годината на раѓање е 2 или 3

Луѓето со елементот на вода се сметаат за шармантни и фини, знаат да сочувствуваат, многу се лесни и совршено знаат како да одат во текот на животот. Покрај тоа, тие се паметни и креативни. Обично совладуваат неколку професии, имаат комуникациски вештини и можат да бидат многу убедливи. Треба да ги споменеме и нивните исклучителни способности во областа на дипломатијата. Тие се интуитивни и способни да го разберат она што бега од вниманието на другите луѓе.

Тие се добри организатори и не помалку добри изведувачи. Покрај тоа, тие секогаш се обидуваат да најдат едноставно решение. Тие се карактеризираат со приспособливост. Водата е на север, сезоната е зима, бојата е црна. Водата е поврзана со скелетниот систем.

ВОЗДУХ

Последните цифри од годината на раѓање се 0 или 1

Многу независни и самодоволни, поради нивната сила на карактер. Тие се сакаат себеси, но исто така се грижат и ги почитуваат другите. Тие, како по правило, се прилично воздржани, но под надворешен притисок активно и непоколебливо ја бранат својата гледна точка. Претставниците на овој елемент се стремат кон ред и претпочитаат рамнотежа и чистота во секоја смисла на зборот. Тие се сигурни, но не се обидуваат да се удават во масите. Кога луѓето од овој елемент знаат што сакаат, тогаш може да им се позавиди за нивната одлучност, бидејќи пречките и неуспесите не ги спречуваат.

Знаат како лесно да ги решаваат проблемите, не се плашат од осаменост, но сакаат општеството да ги препознае нивните достигнувања и успеси. Во нив, може да се забележи свесна или потсвесна желба за луксуз, пари. Воздухот е мирис, сезоната е есен, бојата е бела и е поврзана со респираторниот систем и белите дробови.

извор: „espreso“

Слични објави

НЕМА ДА СЕ ЗДЕБЕЛИТЕ!: 5 намирници кои смеете да ги јадете и на полноќ

Еспресо

БЕСТСЕЛЕРОТ ЌЕ ДОБИЕ ТВ СЕРИЈА: Последните денови на Џон Ленон од поглед на неговиот убиец

Ј.К.Д

ТОП СОВЕТ ЗА СЛАБЕЕЊЕ: Зошто е важно за топење на мастите да сме малку гладни?

Еспресо

ДАЛИ СТЕ ВИЕ МЕЃУ НИВ?: Ова се најљубоморните и најпосесивните хороскопски знаци

Еспресо

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Како да направите совршени ражничи овој викенд

jasmina.kantardzieva

(ФОТО) ЦВЕТЕН РАЈ НА 1.100 МЕТРИ НАДМОРСКА ВИСИНА: Искусна фризерка, „исфризирани“ цвеќиња!

Ј.К.Д
Се вчитува....