24.8 C
Скопје
13:47 - 6 јуни, 2023

Од утре Меркур е ретрограден: Ќе се откријат лагите, ќе паднат маските, луѓето од минатото ќе ви се вратат во животот…

Меркур во ретроградниот период влегува на секои три до четири месеци, а во наредниот период тоа ќе се случи на 10 мај и ќе трае до 3 јуни. За тоа време Меркур ќе биде ретрограден во знаците Близнаци и Бик. Додека е во Близнаци, ве очекуваат големи проблеми во комуникацијата, кавги на работа, со саканите…Додека е во Бик пак, ретроградноста на Меркур ќе влијае на материјалните работи, приходите и расходите, но и на сликата што ја имаме за себе, на нашата самодоверба.

РЕТРОГРАДНИОТ МЕРКУР ВО ОВОЈ ПЕРИОД НАЈМНОГУ ЌЕ ГО ПОЧУСТВУВААТ РОДЕНИТЕ ВО ЗНАКОТ НА БИК, СКОРПИЈА; ЛАВ; СТРЕЛЕЦ И ДЕВИЦА.

Но, што значи сето ова и какви се ефектите од овие планетарни движења?

Според астрологијата, кога Меркур е ретрограден, планетата е во фаза на слабост и се чини дека работите одат „наопаку“. Доцнењата, фрустрирачките ситуации, недоволната јасност во комуникациите и недоразбирањата може да бидат на дневен ред и тоа секојдневно во овој период.

Но, како што велат, не наштетуваат сите зла, Всушност, кога се појавуваат овие ситуации, тоа е затоа што нешто треба да се преиспита. Меркур го става во центарот на вниманието она што веќе не функционира, што не „тече“ како што треба. Така, овој период се покажува како одличен за реорганизирање на вашиот живот и размислување за сè што се случило и што ве довело до сегашната ситуација, особено ако тоа не е многу пријатно. Затоа, наместо да реагирате на очигледните одложувања или ненадејни промени, набљудувајте и видете што можете да направите за да ја поправите ситуацијата во која сте се нашле.

ОВАА ВРЕМЕНСКА РАМКА Е СОВРШЕНА ЗА ОДМОР, РАЗМИСЛУВАЊЕ, ИСТРАЖУВАЊЕ, ЧИТАЊЕ, УЧЕЊЕ, ПОВТОРНО РАЗГЛЕДУВАЊЕ НА МИНАТОТО, ПРЕОЦЕНУВАЊЕ, ПРЕИСПИТУВАЊЕ.  НО, НЕ Е ДОЗВОЛЕНО ДА СЕ РЕАГИРА.

Вообичаено во овој период човек треба да ги прегледа односите, кариерата и многу аспекти од своето постоење. Сепак, треба да се нагласи дека пред да донесете драстични одлуки или да ја прекинете врската или да ја смените работата, најдобро е да го почекате крајот на ретроградната фаза.

Ова е период на преглед, а не на акција, освен ако веќе не се донесени одлуки неколку недели пред почетокот на оваа фаза. Ова е затоа што ретроградниот Меркур прави да ги чувствувате неговите ефекти почнувајќи од неделата што претходи на почетокот на фазата и во текот на целата недела по крајот на ретроградното движење.

Односите во периодот на ретрограден Меркур

Во овие недели особено може да забележите како луѓето од минатото повторно се појавуваат – стари пријатели, поранешни партнери, колеги итн. Уживајте во овие повторни врски и размислете што тие значат за вас, имајќи на ум дека не е нужно лошо што тие повторно се појавија. Секое вакво враќање за време на ретроградниот Меркур генерално се смета за корисно, барем за можноста што ја нуди, ако се разбере. Меѓутоа, во некои случаи, треба да бидете внимателни и да го користите сопственото проценување за да се уверите дека тоа не е негативна шема од минатото што ви се враќа за да ја тестира вашата самодоверба и да видите дали сте ја надминале таа одредена ситуација.

НА ПРИМЕР, АКО ВАШИОТ ПОРАНЕШЕН ШЕФ ИЛИ ПОРАНЕШЕН ПАРТНЕР КОЈ СЕ ОДНЕСУВАЛ ЛОШО СО ВАС СЕ ВРАТИ ВО ВАШИОТ ЖИВОТ, МОЖЕ ДА ПОЧУВСТВУВАТЕ ПРЕДИЗВИК СО НАБЉУДУВАЊЕ НА НЕГОВОТО И ВАШЕТО ОДНЕСУВАЊЕ УШТЕ ЕДНАШ. РАЗМИСЛЕТЕ ЗА ТОЈ ПЕРИОД ОД ВАШИОТ ЖИВОТ, СКОНЦЕНТРИРАЈТЕ СЕ ВО МОЌТА НА СЕГАШНОТО И ОДЕТЕ НАПРЕД БЕЗ ДА РЕАГИРАТЕ И ПРЕД СÈ БЕЗ ЖАЛЕЊЕ. АКО СТЕ ИЗМАМЕНИ, ИЗНЕВЕРЕНИ ИЛИ ИСМЕЈУВАНИ ОД ЛУЃЕ СО НИСКИ НАМЕРИ, СЕГА ЌЕ МОЖЕТЕ ДА ГИ РАЗОТКРИЕТЕ И ДА СЕ ЗАШТИТИТЕ.

Во оваа фаза луѓето имаат тенденција да ја покажат својата вистинска природа, па ако се сомневате во некого, погледнете го во текот на овие недели и до крајот на ретроградниот период ќе имате јасна претстава за тоа што навистина се . Имајте на ум дека истото важи и за вас, така што вашата вистинска природа ќе биде достапна и за другите во овој момент.

Сè има тенденција да се открива во овој период, затоа бидете трпеливи. Психологијата на овој период е дека ретроградната планета ги вади од внатрешниот свет сите оние ситуации кои треба да се вратат на површина за да се излечат и да ве ослободат!

Вимавајте, 10 мај е утре, а ретроградниот Меркур тука ќе остане се до 3 јуни!

Слични објави

(Видео) Тејлор Свифт на концерт голтна бубачка: Видеото собра стотици илјади прегледи

Еспресо

Ќе си ги исполнат соништата: Три хороскопски знаци ги чека вртоглав успех многу наскоро

Еспресо

Датум на магично огледало 6.06: Како да го промените животот за еден ден и да ја испратите желбата до Универзумот

Еспресо

(Видео) Шакира и Хамилтон не се разделуваат, по вечерата „уловени“ на забава во диско: „Маска“ им е друштвото на Нејмар и Мбапе

Еспресо

Дарко Лазиќ се огласи по скандалозното видео: „Знам кој сака да ми ја скине главата, ми се осветуваат!“

Еспресо

Ужас во Панчево: Руски државјанин си ги убил детето и жената, па се обесил

Еспресо
Се вчитува....