34.8 C
Скопје
15:25 - 24 јуни, 2024

(ФОТО) НА ГОСТИ ВО ЛЕКОВИТИОТ ДВОР НА ТАЊА ГЛИГОРОВА: Моето дворче е мојот рај, диазепам

Кога се сака, сè се може – Тања е совршен доказ за тоа!

Денешната екскурзија ја направивме низ големиот, просторен и сончев двор на Тања Глигорова кој се наоѓа на 600 м надморска височина. Таа по професија е домаќинка и со одгледување на цвеќиња се занимава околу 11 години и се инспирирала да започне откако го подуредиле дворот.

фото: приватна архива

– Претходно не бев заинтересирана за одлегување на цвеќиња зашто дворот не ни беше среден. Знаете, кога живееш во селска куќа со родители, тие имаат различни погледи од невестата и поголем дел беше бавча за обработување. Покасно заедно со сопругот, кога дојдовме до финансии направивме некој план што и како да биде. Постепено одеше сè. И сè уште има за правење, полека полека…

– Планот го правевеме заедно со сопругот, првично заедно се направи расчистување, сеење на трева и бекатонот, потоа јас си правев распоред што да посадам и каде да се сеат цвеќиња и дрвца. Инспирација имав од девер ми Мите и Билјана Глигорова кои имаат мало но преубаво дворче во Скопје. Одржувањето е целосно моја работа.

(ФОТО) ГЕРМАНСКА БАЈКА НА ОХРИЃАНКАТА ЛИЛЈАНА: Трендафилите ме потсетуваат на Охридскиот парк каде го поминав детството!

– Дворот зафаќа површина околу 600 м2 и се наоѓа во едно преубаво село Конче, односно општина Конче, одалечено од Радовиш 23 км. За одржување на истиот треба околу 2 до 3 часа  време сигурно, не наеднаш, но распоредено во текот на целиот ден.

– Ги сакам сите цвеќиња, секое си има своја убавина, но ајде ќе издвојам некои: кринот ми е посебно убав: го имам во три бои жолт, портокалов и нежно розев;


Гладиолите исто така ги обожавам и нив ги имам во портокалова, розево шаренкаста и црвена боја. Импатијата исто така, хризантемите, сарделите.

Зошто ги сакам? Затоа што имаат преубави цветови кои едноставно ме пленат со нивната убавина и раскош, миризба како што се сарделите и хризантемите. Не дека другите не се убави, ги сакам сите.

– Преку зима тоа што е за внатре ги внесувам, а тие што се повеќегодишни а повеќето се, ги чистам и ги заштитувам со тоа што кога ги редам оставам врз нив како заштита бидејќи сме на 600 м надморска височина.

– Совет може за грчката петуниа, таа многу лесно се зафаќа и не бара некое внимание и многу шири. Исто и хризантемите се лесни за Одржување и зафаќање. Секој кој има простор, време и место за двор и цвеќиња нека почне со одгледување, затоа што многу релаксира, те опушта, те исполнува, одмара.

Навистина бара време, но вреди, за мене моето дворче е мојот рај, диазепам.

– Мое и на нашата (аутистична) ќерка е омиленото место каде што таа наоѓа мир, радост, смиреност, нејзиниот лек преку текот на целиот ден.

Инаку, Тања е членка на Фејсбук групата …ДВОРЧЕТО…, група која ви ја препорачуваме да си станете член и да се изнагледате преубави објави!

УЖИВАЈТЕ ВО ФОТОГАЛЕРИЈАТА.

ФОТО: ПРИВАТНА АРХИВА

(ФОТО) УЖИВАМЕ ВО ДВОРОТ НА МИТА ВО ЗЛЕТОВО: Кој не сака цвеќе, не се сака ни самиот себе!

Слични објави

Ива Илинчиќ сведочи против Мика Алексиќ: Српската актерка доби голема поддршка пред судот во Белград

Еспресо

(Видео) Рада Манојловиќ се мачи да го собере бакшишот: Пејачката ги редеше парите на чинија

Еспресо

(Видео+фото) Болната Селин Дион дојде на концертот на хрватскиот музичар Стјепан Хаусер, а тој ѝ посвети специјална песна

Еспресо

Љубовен хороскоп за сите хороскопски знаци (од 24 до 30 јуни): Близнаците да заборават на минатото, Лавовите да искажат љубов со зборови…

еспресо

Бен Афлек за првпат проговори за кризата со Џенифер Лопез: „Особено ги погодува моите деца…“

еспресо

Депресивна изјава на Јелена Карлеуша: „Можеби еден ден само нема да се појавам…“

еспресо
Се вчитува....