10.8 C
Скопје
09:52 - 10 декември, 2022

Вкусни есенски колачиња со тиква

Состојки:
250 грама маргарин
1 лажица мед
200 грама шеќер
150 грама сечкани ореви
100 грама суво грозје
1 прашок за печиво
600 грама брашно
1 чаша пасирана печена тиква

Подготовка:
Најпрво изматете го маргаринот со шеќерот и медот. Додајте ги другите состојки и измесете убаво да се соедини. Од тестото извадете топчиња, малку сплескајте ги и редете ги во плех обложен со хартија за печење.

Печете во загреана рерна на 180 степени, околу 15 минути.

Кога се печени и изладени, по желба може да се посипат со шеќер во прав.

Слични објави

Путин разочаран од зборовите на Меркел за договорите од Минск: „Кому да веруваме? Довербата на Западот е доведена на нула“

Еспресо

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо

Северина има посебна порака за голманот на Хрватска откако го победија Бразил

Еспресо

„Имав крофни на нозете“ – Тијана Дапчевиќ морала итно да направи операција

Еспресо
Се вчитува....