18.8 C
Скопје
20:43 - 5 октомври, 2022

Рецепт за домашни бонбони и лижавчиња

Овие бонбони ја решаваат болката во грлото и ја олеснуваат кашлицата. Ги правеле нашите мајки и баби, а со овој малку изменет рецепт, готов за 15 минути, може побрзо да оздравите.

Потребни состојки: 150 гр шеќер, 1 лажичка цимет, 1 лажичка куркума, половина лимон (исцедете), неколку каранфилчиња (рендани), половина лажичка ѓумбир (рендан), 1 лажица мед, малку шеќер во прав
Подготовка: Во тенџере на умерен оган ставете ги сите состојки освен медот и оставете да се стопат со постојано мешање. Гответе десет минути, тргнете го тенџерето од оган и измешајте го медот. Ако се згусне (поради температурата на медот), вратете го кратко на рингла. Направете мали бонбони на хартија за печење со помош на лажица. Оставете 15 минути да се стегнат, посипете со шеќер во прав (за да не се залепат), доволно е една кафена лажичка. Промешајте. Да се чуваат во кутија или тегла. Можат да стојат долго време.

Слични објави

Татјана Алексиќ, професорка по македонски јазик: Децата ни се спремни да го бранат јазикот колку што ние им даваме лични примери

Јасмина Кантарџиева Димков

(ФОТО) Драган Бјелогрлиќ по Скопје го посети и Кавадарци: Присуствуваше на доделувањето на признанието на градоначалникот Митко Јанчев

Еспресо

Почина Лорета Лин: Била ќерка на рудар, се омажила на 15 години и успеала да стане кралица на кантри музиката

еспресо

Неодлучниот Маск конечно пресече: „Ќе го купам Твитер!“

Еспресо

(ВИДЕО) Во знак на солидарност со жените во Иран, шведска пратеничка си ја отсече косата: Додека Иран не се ослободи, нашиот гнев ќе биде поголем од угнетувачите

Еспресо

Која е и што ја прави посебна Бони Габриел, новата Мис на Америка која влезе во историјата?

Еспресо
Се вчитува....