7.8 C
Скопје
6 декември, 2021

ЕДЕН ВИТАМИН, НЕОПХОДЕН ВО ЗИМСКИОТ ПЕРИОД: Постарите лица, бремените жени, децата и веганите треба задолжително да го користат

Витаминот Д стана популарен за време на пандемијата како еден од големата листа на задолжително додатци во исхраната, но неговата основна намена не треба да се заборави и оваа зима. Витаминот Д3 има репаративна и превентивна функција. Може да превенира одредени болести, како и да ги излечи оние болести кои се поврзани со неговиот недостаток.

Овој пат ќе наброи каде витаминот Д е неопходен особено во зимскио период кога сонцето не напушта.

Задолжителен суплемент за вегетаријанците и оние кои воопшто не конзумираат риба

Диетски, витаминот Д најчесто се внесува преку мрсните риби, кои не се вклучени во
исхраната на веганите и вегетаријанците, па така тие спаѓаат во ризичните групи кои е
најверојатно да имаат дефицит од овој витамин.|

Луѓето во поодминати години имаат поголем проблем со метаболизирање на
овој витамин

Недостатокот на витамин Д кај повозрасната популација се поврзува со голем број на
здравствени проблеми. Овој недостаток може да доведе до остеопороза, слабост на
мускулите, фрактура на колк, дијабетес, рак, срцеви болести, артритис и генерално
лошо здравје.

Балансирани вредности од овој витамин се од есенцијално значење за најмладите

Недостатокот на витамин Д е најчестиот предизвикувач на рахитис кај децата. Доволно
е да се каже дека овој витамин е еден од најважните витамини на кој мора да му се
посвети внимание кај помалите деца кои се во развој како би се избегнале проблеми со
коските и метаболизацијата на минерали и калциум.

Витаминот Д игра голема улога кај бремените жени

Бремени жени кои имаат недостаток на витамин Д се претпоставува дека имаат
поголем ризик од развивање на ризик за породување со царски рез. Исто така, ниските
вредности од овој витамин во тек на бременост додаваат на ризикот од гестациски
дијабетес мелиус кој се јавува исклучиво во бременоста, како и поголем ризик од
развивање на бактериска вагиноза.

Дефицит на овој витамин се јавува и кај релативно здрави личности во зимските
месеци кога нашето тело не е изложено на директна сончева светлина.

Слични објави

СЛАВЧО ПОПОСКИ НАЈАВУВА: Снег и на пониските места, еве кога!

Ј.К.Д

(ФОТО) ЛОКУМЧЕ: Моника Белучи блеска од насловната страница на „Sunday Times Style“

Еспресо

ПИЈАН ЧОВЕК МУ ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ НА ХАРИС ЏИНОВИЌ: Инцидент кој го обележал животот на пејачот

Еспресо

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо

(ФОТО) ТРЕТО ПА МАШКО: Актерот Кирил Трајковски – Максим по третпат стана татко

М.Р.
Се вчитува....