7.8 C
Скопје
01:43 - 20 мај, 2022

ВЕ МАЧИ НЕСОНИЦА И ЧЕСТО МОКРИТЕ НАВЕЧЕР: Кафето не е виновно туку овој додаток во вечерата!

Unsplash

Ако се вртите во креветот со часови и се обидувате да заспиете, а причината не е ниту кофеинот, ниту грижите што ве вознемируваат, експертите велат дека проблеми со спиењето може да бидат предизвикани од вообичаениот додаток во храна што го користите секој ден – солта.

Студија на Европското ендокринолошко друштво покажала дека солената храна може значително да го продолжи времето што ни е потребно за да заспиеме, а притоа може да предизвика почести ноќни будења и да го наруши квалитетот на сонот.

Ова било прикажано кај учесниците кои јаделе солена храна пред спиење и кога конечно заспале, солената храна им ја скратила фазата на РЕМ спиење и продолжила да го нарушува сонот, а кај некои предизвикувала кошмари.

„Оброците со висока количина на натриум што се јадат навечер можат да придонесат за различни нарушувања на спиењето, делумно затоа што го зголемуваат крвниот притисок и предизвикуваат задржување на течности“, објасни д-р Сандра Дарлинг од Клиниката за спиење Кливленд.

Солта, додава таа,  предизвикува несоница или го нарушува квалитетот на сонот и може да предизвика почести будења и да придонесе за утринско чувство на замор.

„Освен што го нарушува варењето и го зголемува крвниот притисок, што прави да спиеме лошо, солената храна честопати предизвикува задржување на течности, што предизвикува мочниот меур да нè буди почесто во текот на ноќта“, вели д-р Дарлинг.

Ова го покажале и учесниците во јапонската студија на Универзитетот во Нагасаки, кои откако го намалиле внесувањето сол од 11 на осум грама, поретко се буделе во текот на ноќта со помала потреба за мокрење.

„Честото ноќно мокрење не е невообичаено, особено кај постарите лица и ова истражување покажува дека едноставна промена во навиките во исхраната може значително да го подобри квалитетот на животот“, вели д-р Томохиро Матсуо, кој ја доделил студијата за „Best Life“.

Тој советува солената храна, доколку не може да се отстрани од менито, да се јаде порано во текот на денот или најмалку три часа пред спиење, со цел да се избегне напрегање на дигестивниот систем во текот на ноќта.

Слични објави

Запленет автомобилот на Шарлин од Монако, Алберт не ѝ дозволува веќе да вози – тажна причина

Еспресо

Луѓето со крвна група А имаат поголем ризик од инфаркт

Еспресо

Збогум за Вангелис, славниот грчки композитор почина во Париз

Еспресо

Зеленски во везена кошула го слави Денот на Вишиванка, еве ја симболиката

Еспресо

Сестрата на Амбер Херд: „Со мои очи видов како Деп ја тепа“

Еспресо

Славчо Попоски прогнозира: Многу топло, до 35 степени, еве кога

Ј.К.Д
Се вчитува....