Одличен сок за слабеење

Исфрлете ги токсините од организмот, а со нив и мастите, со помош на овој вкусен напиток.

Ќе ослабете и ќе се чувствувате подобро, ќе имате повеќе енергија и елан, кои се така неопходни за пролетта пред нас. За неговата подготовка потребно ви е: 1 литар вода, 1 грејпфрут, 1 мандарина, 1 краставица, 4-6 големи листови свежо нане и лед.

Краставицата исецкајте ја, грејпфрутот и мандарината излупете ги и исцекајте ги на кришки, ставете ги сите во стаклен бокал, прелијте ги со водата и ставете ги во фрижидер. Оставете да отстои преку ноќ, па утредента промешајте и пијте ја течноста преку целиот ден.

Ако ве интересира како овој напиток така благотворно делува на организмот, еве објаснување: грејпфрутот изобилува со витамин Ц, а содржи и витамини А, Е, К, витамини од Б групата, како и флавоноиди кои имаат антиоксидативно дејство. Притоа е богат со калциум, фолна киселина, фосфор и калиум. Мандарината го нивелира шеќерот во крвта и ја забрзува потрошувачката на калории. Краставицата го зголемува чувството на ситост. Со оглед на тоа дека е природен диуретик, ја намалува надуеноста и го чисти телото од токсини. Нането го забрзува варењето и го смирува желудникот.

Слични објави

Испијте го ова пред спиење и кажете ѝ збогум на депресијата

Igor

Елиминирајте ја габичната инфекција на ноктите со сода-бикарбона

Igor

Два магични напитоци за брзо прочистување на организмот

Igor

Белите дробови на пушачите се полни со отрови: Исфрлете ги токсините со помош на овој егзотичен зачин

Igor

Ослабете 5 килограми за една недела со помош на диетата со супа

Igor

Не фрлајте ја кората од портокал – Доколку се користи вака, го лекува срцето, ги смирува воспаленијата, го регулира притисокот!

Еспресо

Остави Коментар

пет × оне =

Слични објави

Откријте го каменот додека не ги оштети бубрезите

Еспресо

Четири секојдневни навики кои ни го загрозуваат здравјето

Igor

Заборавете на мастиките и ментол бонбоните: Овој напиток моментално ви го освежува здивот

Igor

Сите лековити својства на маслинките

Igor

Кажете им збогум на тетоважите во боја! ЕУ сака да забрани одредени бои поради ризиците за здравјето

Еспресо

Како да се справите со отекувањето на нозете

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian