20.8 C
Скопје
01:58 - 30 јуни, 2022

Зеленски во везена кошула го слави Денот на Вишиванка, еве ја симболиката

Во својата најнова видео порака, украинскиот претседател носи везена кошула, симбол на националната култура и идентитет. Еве зошто.

Дека не се работи за обична извезена кошула покажа пред неколку месеци гестот на Летиција Ортиз, шпанската кралица, која неколку дена по почетокот на војната носеше таква кошула за време на официјален ангажман: експлицитен знак на солидарност со народот.од Украина и почит кон еден од најпознатите симболи на украинската култура.

Дизајните на Вишиванка ги отелотворуваат и патриотските и симболичките значења. Везовите ги рефлектираат различните културни традиции на земјата и одреден состав на знаци и бои може да го идентификува потеклото од еден конкретен регион.

Силно е и симболичното значење што Украинците ѝ го даваат на Вишиванка, која се смета за вистински талисман способен да донесе просперитет и среќа, но пред сè да го заштити оној што го носи.

Инаку денес во Украина, како и секоја година на третиот четврток од мај, се слави Денот на Вишиванка, фестивалот посветен на традиционалната носија, и на типичната кошула која се карактеризира со шарени везови кои ги украсуваат јаката и ракавите, како блузата што ја носи претседателот Володомир Зеленски.

Слични објави

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

„По разделбата со Џони Деп ги собирав деловите од својот живот, не се грижев за себе“, Винона Рајдер отворено за своите мрачни периоди од животот

Еспресо

Сузана Манчиќ прозборе за голите фотографии: Заработив повеќе од кој било во историјата на Плејбој

Еспресо

Од Летиција од Шпанија до Брижит Макрон, Џил Бајден и Елизабета Ѓоргиевска: Најдобрите модни изгледи на гала вечерта на самитот на НАТО

Еспресо

Портпаролот на Џони Деп: „Нема враќање во Пиратите од Карибите“, фановите се разочарани

Еспресо

Славчо Попоски најавува нестабилност со пороен дожд

Еспресо
Се вчитува....