17.8 C
Скопје
07:16 - 30 јуни, 2022

Збогум за Вангелис, славниот грчки композитор почина во Париз

Грчкиот композитор и музичар имаше 79 години. Во 1981 година тој доби Оскар за музиката на филмот „Moments of Glory“ на Хју Хадсон. Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ја објави неговата смрт.

Грчкиот композитор и музичар Вангелис, пред сè познат по тоа што е автор на саундтракот на Blade Runner и Moments of glory, филм за кој напиша песна која стана многу позната и препознатлива, а за која доби и Оскар во 1982 година. Неговиот портпарол, пренесувајќи ја веста, изјави дека Вангелис починал во француска болница каде што бил на лекување.

Вангелис, чие вистинско име беше Евангелос Одисеј Папатанасиу, е роден во 1943 година во Волос, Тесалија. За музиката почнал да се интересира уште кога бил многу млад, но и покрај тоа ја научил самоук, а подоцна тврдел дека токму музиката ја подобрила неговата креативна способност. Помеѓу шеесеттите и седумдесеттите години живеел помеѓу Париз и Лондон и бил дел од тогашната прогресивна рок сцена, а потоа на почетокот на осумдесеттите доаѓа успехот со Moments of glory, со препознатливата сцена во која трчаат спортистите од Кембриџ со песната Вангелис во позадина.

Неговата музика е легендарна и во „Горчливата месечина“ на Роман Полански и документарните филмови на Жак Кусто. Познат е и по саундтрак за големи настани, вклучувајќи ги Олимписките игри во Сиднеј во 2000 година, Светското првенство во Јапонија и Јужна Кореја во 2002 година и Олимписките игри во Атина во 2004 година. Има напишано и бројни партитури за балети и музика за театарски продукции.

Покрај „Moments of Glory“, Вангелис ги напиша и музичките теми за други популарни филмови како „Blade Runner“ и „Alexander“ на Оливер Стоун, и има издадено над дваесет соло албуми.

Слични објави

Путин: „Не за војниците на НАТО во Финска и Шведска, ќе одговориме симетрично“; ако лидерите на Г7 се соблечат „тоа ќе биде одвратна глетка“

Еспресо

За сексуално и психичко злоставување жени: Пејачoт Ар Кели осуден на 30 години затвор

Еспресо

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

„По разделбата со Џони Деп ги собирав деловите од својот живот, не се грижев за себе“, Винона Рајдер отворено за своите мрачни периоди од животот

Еспресо

Сузана Манчиќ прозборе за голите фотографии: Заработив повеќе од кој било во историјата на Плејбој

Еспресо

Од Летиција од Шпанија до Брижит Макрон, Џил Бајден и Елизабета Ѓоргиевска: Најдобрите модни изгледи на гала вечерта на самитот на НАТО

Еспресо
Се вчитува....