2.8 C
Скопје
04:57 - 19 април, 2024

(ВИДЕО) Ураганот од епски размери стигна до Флорида, 2,5 милиони луѓе беа повикани да се евакуираат

Додека ураганот Иан се приближуваше до Флорида, жителите на флоридскиот брег на заливот ги испразниле полиците со намирници, ги затвориле прозорците и се евакуираат во засолништата.

Иан прерасна во исклучително опасен ураган од четврта категорија, објави денеска Американскиот Национален центар за урагани (NHC). Но, подоцна објавија дека се очекува малку да ослабне до моментот кога ќе дојде на копно. НХЦ соопшти дека Иан се движел околу 130 километри југозападно од Пунта Горда, Флорида, со постојан ветер од 250 километри на час.

Околу 20 часот по македонско време, гувернерот Рон ДеСантис потврди дека ураганот удрил на Флорида. Неговиот центар бил околу 40 километри западно од густо населената област Форт Маерс и метеоролозите предвидуваат дека нивото на водата ќе се покачи до 5,5 метри, што ќе опфати 400 километри од крајбрежјето.

Иан ја помина Куба во вторникот и ја остави целата карипска островска држава без струја, а се очекува да удри на брегот на Флорида во среда вечер јужно од Тампа Беј. Властите повикаа повеќе од 2,5 милиони жители на Флорида да се евакуираат на повисоките места.

Крајбрежната област на Флорида која е под најголем ризик, изобилува со песочни плажи, низа хотели во одморалиштата и бројни паркови за мобилни куќички, популарни кај пензионерите и туристите.

NHC издаде предупредувања за големи бранови за поголемиот дел од брегот на Западна Флорида.

„Сега е време да се евакуирате. Тргнете на пат“, рече Кевин Гатри, шефот за управување со кризи на Флорида, на брифингот со новинарите во вторникот вечерта.

Милиони луѓе ќе останат без струја кога ќе стигне ураганот

Гувернерот на Флорида, Рон ДеСантис, предупреди во вторникот вечерта дека евакуацијата ќе биде отежната за оние кои долго чекаат да се евакуираат бидејќи се посилните ветрови наскоро ќе ги принудат властите да ги затворат мостовите на автопатите.

„Морате да стигнете до повисоките места, морате да стигнете до безбедни структури“, рече ДеСантис, додавајќи дека милиони ќе останат без струја кога ќе дојде невремето.

Ако Иан ја погоди областа на Тампа Беј, тоа ќе биде првиот ураган кој ќе помина на копно по бурата Тарпон Спрингс во 1921 година.

Речиси 60 училишта во Флорида ја откажале наставата поради ураганот, изјави гувернерот Де Сантис. Тој додаде дека ширум земјата се отворени повеќе од 175 центри за евакуација, а бројни училишта се претворени во засолништа. Комерцијалните авиокомпании пријавија повеќе од 2.000 откажани летови во САД поради невремето, а Св. Петербург-Клирвотер и Тампа беа затворени во вторникот.

Локалните власти го предупредија судот дека ова може да биде најсилниот ураган во оваа област во последните 100 години. Гувернерот ДеСантис прогласи вонредна состојба во сите 67 окрузи на Флорида.

„Ова е бура опасна по живот“, предупреди тој.

Желимир Мрган, Хрват кој живее на Флорида за 24sata.hr. ја опишал ситуацијата на Флорида.

„Надвор врне слаб дожд, уште е темно, гробна тишина, ништо не се слуша. Не се работи, па нема ни автомобили. Ветерот е слаб, нешто се чувствува во воздухот. Не го вклучуваме телевизорот затоа што има премногу информации, секоја ТВ компанија има свое гледиште, така што е малку збунувачки“, рекол Мрган.

Слични објави

„Црна“ низа денови: Два хороскопски знаци ќе имаат неволји во втората половина на април

еспресо

(Фото) Секси мама: Антониа Гиговска во провокативен фустан на моден настан во Хрватска

Еспресо

Саботажа: Џенан Лончаревиќ се сомнева дека жена му намерно го одовлекува разводот со врски

Еспресо

(Фото) Цеца покажа во каков луксуз го прослави првиот роденден внукот Крстан: Како во бајка

Еспресо

(Фото) Братот на Новак Ѓоковиќ и сопругата се најдоа среде бурата во Дубаи: Споделија морничави кадри

Еспресо

(Фото) Ова ли е Меган Маркл? Облечена во маица од 60 долари и речиси беш шминка

еспресо
Се вчитува....