10.8 C
Скопје
10:41 - 10 декември, 2022

Против Трамп поднесена нова тужба за сексуално вознемирување: „Ме тепаше додека се обидуваше да ме силува“ во гардероба на стоковна куќа

Новинарката Керол кој го обвини Трамп за сексуално вознемирување поднесе нова тужба против поранешниот претседател.

Новинарката Џин Керол, која го обвини поранешниот американски претседател Доналд Трамп за обид за силување во 1990-тите, поднесе нова тужба против политичарот, пренесува Асошиејтед прес.

Керол поднела документи во Њујорк, бидејќи таму стапил на сила закон кој им дозволува на жртвите на сексуално насилство да поднесат барања во врска со нападите, што се случиле пред неколку децении. Во новата изјава, Керол тврди дека Трамп ја тепал додека се обидувал да ја силува и дека поранешниот претседател ја наклеветил кога ги негирала наводите за силување.

Новинарката на Ел (Elle), Џин Керол, го обвини Трамп за обид за силување во 2019 година. Жената тврди дека настаните се случиле во гардероба во стоковна куќа во Њујорк. Според Керол, Трамп рекол дека бара подарок за девојката и ја намамил во соблекувалната, каде извршил насилни дејствија врз неа додека ја држел. Девојката на крајот успеала да го оттурне Трамп и да побегне.

Според Керол, таа не го пријавила нападот во полиција, туку им кажала на двајца блиски пријатели. Двајца нејзини пријатели ја потврдија нејзината приказна. Белата куќа потоа издаде соопштение во кое ги негираше обвинувањата, нарекувајќи ги „целосно лажна и нереална приказна“. И самиот Трамп ги негираше обвинувањата, велејќи дека Керол „не е негов тип“.

 

Слични објави

Што да (не) правите на денот на св. мч. Јакoв Пeрсијанeц: „Сите молитви денес ќе бидат одговорени“

Еспресо

По што беше познат Рони Тарнер, синот на Тина Тарнер: „Овој пат дадов сè од себе. Не можев да те спасам…“

Еспресо

Путин разочаран од зборовите на Меркел за договорите од Минск: „Кому да веруваме? Довербата на Западот е доведена на нула“

Еспресо

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо
Се вчитува....