14.8 C
Скопје
11:09 - 2 јуни, 2023

Попоски прогнозира до кога ќе има дождови

– Се до крајот на оваа седмица, нашата територија ќе се наоѓа под влијание на циклонска активност со центар над Медитеранот, како и на влажна и нестабилна воздушна маса.

Времето ќе биде променливо облачно и топло со сончеви периоди. Од пладневните часови ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Поради зголемената енергија во Атмосферата, локално процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ, проследено со обилен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и со услови за појава на град.

Повремено се очекуваат ИНТЕНЗИВНИ врнежи и локално во текот на оваа седмица ќе наврне ЗНАЧИТЕЛНО количество на воден талог (над 50 л/м2). Токму поради ова очекува зголемувања на нивоата на реките и на езерата во Македонија, а постои опасност и од локални ПОПЛАВУВАЊА.

Апелираме граѓаните да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ во случај на појава на електрични празнења и на силен ветер, но и поради поројните врнежи кои следуваат и кој би донеле опасност од ПОПЛАВУВАЊА.

Во Скопје и околината исто така до крајот на оваа седмица ќе има честа појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а можна е и појава на НЕВРЕМЕ во делови од котлината.

Температурите на воздухот ќе бидат околу просекот за овој период од годината и максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 29 степени. Во Скопје и околината температурата овие денови ќе се искачува во интервалот помеѓу 25 и 27 степени – вели метеопрогнозерот Попоски.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

Слични објави

(Фото) Презгодната битолчанка со заслужена титула: Матеа Христовска е Мис најдобро тело на World Next Top Model 2023

Еспресо

(Фото) Јорданскиот принц Хусеин се ожени со убава архитектка од Саудиска Арабија: Гламурна свадба со 1.700 вип гости

Еспресо

Астро прогноза за петок, 2 јуни

Еспресо

(Видео) Излезе новиот трејлер за продолжението на „Сексот и градот“: Кери му пишува на својот долгогодишен љубовник, Саманта се појавува само во една сцена, Миранда има проблеми во врската, а Шарлот добива нова работа

Еспресо

(Видео) Шакира испрати мистериозна порака за романса со бившиот на Селена Гомез: „Херој, извонреден, прекрасен…“

Еспресо

Среќлии во јуни: Два хороскопски знаци ќе си го подобрат животот и ќе уживаат во промените

Еспресо
Се вчитува....