12.8 C
Скопје
20:57 - 3 март, 2024

Почина поранешниот клавијатурист на „Бијело дугме“ Владо Правдиќ

Синоќа во Сплит починал Владо Правдиќ, клавијатурист на „Бијело Дугме“. Ова за „Аваз“ го потврдил негов близок пријател.

Правдиќ, како што се наведува, починал во пресрет на својот 74-ти роденден, кој бил на 6 декември.

Владо е роден во Сараево, а на шестгодишна возраст почнал да учи да свири пијано. По завршувањето на средното музичко училиште студирал физика. Тој во својата музичка кариера свирел со „Амбасадори“, „Индекси“ и „Бијело Дугме“.

Владо Правдиќ бил во составот на „Индекси“ до 1973 година, кога се префрлил во групата „Јутро“, тогашното име на групата „Бијело дугме“. Правдиќ свирел на првите два албуми на легендарната група.

Слични објави

(Фото) Ријана, 2.500 јадења и кодекс на облекување на девет страници: Што се знае за свадбата на индискиот милијардер Анант Амбани

еспресо

(Видео) Карлеуша му соопшти на светот кога Кристијано Роналдо оди во пензија

Еспресо

Марија Шерифовиќ му се обрати на жирито по победата на Теја Дора: Ви благодарам што никој не гледаше во ничии хартии

Еспресо

Прво огласување на Бресквица по загубата: „Ви се јавувам дури сега…“

еспресо

(Видео) Има што да се види: На Северина ѝ пукнаа панталоните среде настап

Еспресо

Достоинствено: Како Бресквица го прифати поразот на Беовизија

еспресо
Се вчитува....