24.8 C
Скопје
15:59 - 28 мај, 2024

Маск отпушти топ-менаџер на Твитер: Можна вмешаност во лаптоп-аферата на синот на Бајден

Илон Маск го отпушти заменикот генерален советник на Твитер, Џим Бејкер, поради можна вмешаност во приказна за цензура околу лаптопот на синот на Бајден. За ова тој напиша на својот Твитер профил.

„Поради загриженост за можна вмешаност на Бејкер во сузбивање на информации кои се релевантни за јавниот дијалог, тој денеска беше отпуштен од Твитер“, напиша Маск.

Претходно, Илон Маск најмил човек кој се претставувал како отпуштен инженер на Твитер.

На крајот на октомври во медиумите почнаа да се појавуваат информации дека Илон Маск веднаш по купувањето на Твитер почнал со масовни отпуштања на вработени. Новинарите интервјуираа еден од нив во близина на седиштето на компанијата. Човекот со кутијата во рацете, кој се претставил како Даниел Френсис, наводно бил инженер на Твитер. Подоцна беше откриено дека неговото вистинско име е Даниел Џонсон, тој никогаш не работел на Твитер и дошол во зградата на компанијата за забава.

Според еден извор, Џонсон сега всушност работи на Твитер – бил одведен на пробен период како развивач на софтвер.

Слични објави

Лидија Вукиќевиќ ја откри тајната на својот младешки изглед: „Црна паста за заби, колаген, здрава исхрана…“

еспресо

(Видео) Исплива снимка од средбата на Северина и Јелена Карлеуша: ЈК ја изигнорирала, ова никогаш нема да ѝ го прости!

Еспресо

„Нова тура, нова авантура“: Никола Роквиќ откри што прави по враќањето од Егина

Еспресо

(Фото) Дарко Лазиќ чека трето дете! Се појави фотографија, пејачот го гали трудничкиот стомак на сопругата

Еспресо

(Фото) Принцезата Шарлин од Монако конечно насмеана, Алберт ѝ плаќа: Ги покажа децата

еспресо

Лепа Лукиќ напиша тестамент: Еве кому го остава богатството, но под еден услов

еспресо
Се вчитува....