20.8 C
Скопје
21:15 - 14 јуни, 2024

(Фото) Ана Окса ја навреди публиката на Сан Ремо поради последното место: „Мојата песна не е за фукционални неписмени“

„Функционални неписмени“, Ана Окса ја изнесе оваа забелешка на социјалните мрежи, обраќајќи се на јавноста која не го разбрала текстот на песната претставена на Санремо 2023 година, насловена „Сали“.

Настапот на легендарната Окса, на крајот од првата вечер, и го донесе само последното место.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mario Manca (@mariomanca89)

И така, на Инстаграм профилот на пејачката се појави графика која го прикажува концептот на функционален неписмен, кој „знае да чита и пишува“, но „не го разбира значењето на текстот, не гради артикулирани анализи, го споредува светот само во директна врска со неговите искуства“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by WHOOPSEE (@whoopsee.it)

Графиката е придружена со натпис. „Компанијата Оксарте е солидарна со оние кои се бореле да го разберат текстот и/или значењето на „Сали (Песна на душата)“. За некои, помалку структуриран текст на италијански е веројатно полесен за разбирање. Можам да ве советувам да посетите експерти или да слушате нешто друго со текстуални структури на ранг на вашите способности. Благодарам за вниманието“.

По илјадници коментари, не баш љубезни, објавата беше затворена за дискусија.

Инаку, вечерва ќе се случува третата вечер на која ќе се појават нови натпреварувачи на Сан Ремо. Потоа ќе следува финална вечер на која ќе се одбере победникот кој ќе ја претставува Италија на Евровизија.

Вообичаено, Сан Ремо и годинава е своевиден спектакл во Италија кој го покриваат сите списанија, весници и портали, а бината во театарот Аристон изгледа на вистинска модна ревија.

Слични објави

(Фото) Павле и Ирина Камилоски му направија крштевка на синот Јосиф

Еспресо

(Фото) Злато и дијаманти: Позната српска манекенка се прошета низ Белград со накит вреден 72.000 евра

Еспресо

(Фото) Сопругата на Дарко Лазиќ се соблече во шестиот месец од бременоста! Го покажа стомакот во минијатурно бикини

Еспресо

Скандал во „Никогаш не е доцна“: Жика Јакшиќ ги фатил натпреварувачите во измама, веднаш ги дисквалификувал

Еспресо

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Минимално инвазивен ласерски третман на враснато влакно

еспресо

Драгана Мирковиќ испрати порака до ќерката на Цеца Ражнатовиќ: Пејачките со години не беа во добри односи

Еспресо
Се вчитува....