17.8 C
Скопје
06:24 - 30 јуни, 2022

„Без наслов“ на Жан Мишел Баскија продаден на аукција за 85 милиони долари

Претходниот сопственик, јапонскиот милијардер Јусаку Маезава, го купил во 2016 година за 57 милиони делото создадено во 1982. Засега не е познат идентитетот на купувачот.

“Untitled” („Без наслов“) на Жан Мишел Баскија беше продадена на аукција во Њујорк за 85 милиони долари. Претходниот сопственик, јапонскиот милијардер Јусаку Маезава, го купил во 2016 година за 57,3 милиони, а прогнозите покажувале дека може да се продаде за околу 70 милиони.

„Што го имав делото– објасни Маезава – беше големо задоволство“, но уметност „треба да се сподели да може да биде дел од сечиј живот“.

Идентитетот на новиот купувач не е познат.

Маезава веќе предизвика сензација во 2017 година, купувајќи уште едно ремек дело на њујоршкиот уметник, за 110,5 милиони долари.

Милијардерот стави до знаење дека сака да создаде нов музеј за да ја покаже својата колекција, откако ја основа Фондацијата за современа уметност во Токио.

Пред да се најде на аукција, сликата од 1982 година беше изложена на светска турнеја во Лондон, Лос Анџелес и Тајпеј.

Слични објави

За сексуално и психичко злоставување жени: Пејачoт Ар Кели осуден на 30 години затвор

Еспресо

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

„По разделбата со Џони Деп ги собирав деловите од својот живот, не се грижев за себе“, Винона Рајдер отворено за своите мрачни периоди од животот

Еспресо

Сузана Манчиќ прозборе за голите фотографии: Заработив повеќе од кој било во историјата на Плејбој

Еспресо

Од Летиција од Шпанија до Брижит Макрон, Џил Бајден и Елизабета Ѓоргиевска: Најдобрите модни изгледи на гала вечерта на самитот на НАТО

Еспресо

Портпаролот на Џони Деп: „Нема враќање во Пиратите од Карибите“, фановите се разочарани

Еспресо
Се вчитува....