14.8 C
Скопје
08:04 - 26 септември, 2023

Ако се усвои предложената програма, Македонија ќе оди на Евросонг 2014

Шведска ќе биде земја домаќин на Евровизија во 2024 година, по победата на претставничката на Шведска, Лорин на ланскиот Евросонг кој се одржа во Ливерпул, Велика Британија, со нејзината песна „Тетоважа“.

Програмата на Македонската Радио Телевизија во 2024 година ќе биде одбележана и со учеството на Изборот за песна на Евровизија 2024 година каде што ќе бидат презентирани македонските музички вредности преку песната – учесничка на овој фестивал – наведено е на страницата на МРТ, во објавената Предлог програма за работа на ЈРП Македонска радио телевизија за 2024 година.

Но, оваа Предлог програма треба да биде усвоена од Програмскиот совет на МРТ.

Исто така, на страницата на јавниот сервис МРТ во Предлог годишна програма за работа на ЈРП Македонска радио телевизија за 2024 година, е наведено дека за годишна членарина во ЕБУ (Европски радиодифузен сојуз) и ЦИРКОМ (Организација под ЕБУ) се предвидени 16 милиони денари, односно околу 260.000 евра. За котизација е наведено дека се предвидени 300.000 денари, односно околу 50 илјади евра.

Потсетуваме дека македонски претставник на годинешната Евровизија која се оддржа во Ливерпул, Англија. Но добро е да се знае и момоментот дека  без разлика дали Македонија учествува на Евровизија или не, членарината кон ЕБУ мора да се плати.

Инаку, четири града беа во игра за домаќин, но на крајот беше избран Малме.

Полуфиналните вечери на Евровизија 2014 ќе се одржат на 7 и 9 мај, а финалето на 11 мај во Арената во Малме.

Слични објави

Јелена Карлеуша ја нападна колешката Пријовиќ и „Ѕвездите на Гранд“: „Тие се треш, а јас одам напред!“

Еспресо

Астро прогноза за вторник, 26 септември

Еспресо

Европската комисија донесе забрана – американската Букинг и шведската е-Травели не може да се спојат, ќе рипнат цените во хотелите

еспресо

(Видео) Српската пејачка Душица Грабовиќ се лизна додека снимаше спот, за малку ќе завршеше во болница

еспресо

Ветеринарите водат битка да ја спасат повредената и изгладнета лавица пронајдена близу Суботица

еспресо

(Видео) Ѕвездата на Гранд Славица Ангелова ја испеа својата прва песна „Руже и крв“

еспресо
Се вчитува....