21.8 C
Скопје
02:19 - 5 јули, 2022

СЛАВЧО ПОПОСКИ НАЈАВУВА: Еве кога ќе ни падне снег, а кога ќе престане да врне!

Денес времето во Македонија ќе биде претежно облачно и СВЕЖО со повремени врнежи од дожд. Локално врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ, а ќе има услови и за локална нестабилност проследена со пороен дожд и појава на грмежи, како и со засилување на ветерот. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 9 до 17 степени, вели метео прогнозерот Славчо Попоски. 

И во Скопје и околината времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе има и услови за локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и со засилување на ветерот. Температурата ќе се искачи до околу 16 степени.

Според Попоски краткотраен престанок на врнежите ќе имаме утре, особено попладне и во среда претпладне. Додека нови поинтензивни врнежи ќе има во среда доцна попладне и навечер, како и во четврток кога поради уште ПОГОЛЕМОТО заладување на планините ќе има врнежи од СНЕГ, кад ќе се формира и СНЕЖНА ПОКРИВКА.

Има услови снежната граница, особено во северните и во северозападните предели да се спушти дури и под 1000 м.н.в.

– Има услови на планинските места да се формира снежна покривка дури и над 30 сантиметри. Ќе дува и умерен ветер од северен и од северозападен правец, кој Долж Поврдарието повремено ќе биде и засилен на интензитет. Температурите ќе бидат значително потпросечни за овој дел од годината и од четврток ќе бидат уште пониски и иќе се искачуваат во интервалот само од 5 до 9 степени, додека наутро ќе се спуштаат во интервалот од 2 до 8 степени, најавува нашиот метео прогнозер.

НАПОМЕНА: Овој студен бран ќе донесе снежни врнежи и на некои од планинските превои, со што на возачите им препорачуваме крајна претпазливост доколку се движат по истите, особено во текот на ноќта среда кон четврток и во четврток.

Слични објави

Амбер Херд го продава „свршеничкиот“ подарок од Илон Маск за да плати дел од отштетата за Џони Деп 

Еспресо

(ФОТО) Атрактивната правничка Вероника Билик е една од најпопуларните инфлуенсерки во Полска

Еспресо

Секс симболот на 50-те и 60-те години Џина Лолобриџида денес полни 95 години: „На мои години треба да имам малку мир, но сè уште го немам“

Еспресо

(Видео) Ламбе го потпали протестот пред Влада: „НЕ за францускиот предлог“, „Ако мојата дијагноза е пироман, вашата дијагноза е предавничка“

Еспресо

Катерина Василеска, готвачка на „храна со име и презиме“: Не се прави туризам со сезонци, без кустоси и без автентична локална храна  

Јасмина Кантарџиева Димков

Зеленски во Лугано: „Уништени се 800 згради, училишта, градинки…, 79 болници“, за обнова на Украина се потребни 100 милијарди евра

Еспресо
Се вчитува....