7.8 C
Скопје
6 декември, 2021

НАЈУБАВИ И НАЈЛЕСНИ ЗА НЕГА РАСТЕНИЈА ЗА СТАН: Отпорни на секоја температура, на паразити, не бараат посебна грижа ниту сонце!

Внесувањето на малку природно зеленило во вашиот стан ќе гго направи просторот пожив, ќе му даде боја и свежина. И ако градинарството е вашето омилено хоби, дури и ако немате убава градина или голем балкон, можете да ги одгледувате вашите сакани растенија во затворен простор во шарени теракота или керамички саксии.

фото unplash

Меѓу отпорните растенија во затворен простор има и прекрасни, совршени за украсување на вашиот стан. Многу е важно да се опкружувате со зелени растенија, тие се релаксирачки, наградуваат и ја поттикнуваат креативноста. Некои од нив го прочистуваат и воздухот што го дишете.

Најубавите и најлесните видови за одгледување во затворен простор

Растенијата се последниот и совршен допир на мебелот, тие го прочистуваат воздухот од собите, носат добро расположение и релаксирачки сензации. Вистинската светлина и соодветното наводнување се доволни за да ги трансформирате аглите на вашиот дом во оаза на зеленило во затворен простор.

Меѓу најотпорните растенија во затворен простор е Драконовото дрво (познато и како Змеј дрво). Ова растение е добар знак – носи убави вибрации, а исто така е многу популарно како подарок за нечиј дом. Доаѓа од Мадагаскар; Може да се постави во различни агли на станот, во осветлен сончев простор, но не со директно изложување на сонце: отпорно е на секоја температура, не бара посебна грижа!

Фикус Бенџамин е типично медитеранско украсно растение. Сака осветленост, но не и директна сончева светлина; многу е отпорно. Ако корените почнат да растат, веднаш треба да се префрли во поголема саксија. Може да живее добро дури и во суви и не многу сончеви средини. Ефтино е и лесно е за нега. Не претерувајте со наводнување, инаку корените скапуваат, листовите пожолтуваат и паѓаат. Потоа, сака осветленост, но светлина која се филтрира низ завеса или ролетна, а не директна сончева светлина. Расте брзо, го прочистува воздухот во станот, се развива и во затворени простории, не бара многу грижа, многу е украсно и отпорно, бидејќи може да ги издржи и летните горештини и студот во зимските месеци.

Сансевиерија, наречена и свекрвен јазик, е тропско зимзелено растение, но се прилагодува на секоја клима. Има долги, месести, сјајни листови во форма на меч со различни бои. На овие растенија им е потребна светлина, но не толерираат директна сончева светлина. Сепак, тие се плашат од студот, па може да се префрлат и надвор во текот на пролетта и жешката сезона, но во постудените месеци пожелно е да се чуваат во затворени простории.

фото – unplash

Замиокулкасот не е многу љубител на ниските температури. Како исклучително отпорно растение, не бара прекумерни количини вода; тој е многу баран и ценет за неговата долговечност, за неговата оригинална форма и исто така затоа што бара многу малку грижа; не е жртва на паразити и не се разболува лесно. По потекло е од Танзанија, па исто така се нарекува дијамант на Занзибар. Го сака сонцето и топлината и има многу украсни, густи, високи, сјајни лисја. Добро поднесува суша. Користено е на различни климатски услови, ова растение се прилагодува на сите видови почва и го прочистува воздухот во внатрешните средини, отстранувајќи ги токсичните материи.

Фикусот Еластика или гуменото дрво е типично за американските тропски области; така се нарекува, бидејќи од неговите листови се добива супстанца од која се произведува гума. На отворено може да достигне и до 30 метри. Го прочистува воздухот, впива токсини, отпорен е и може да трае многу години, без премногу грижа.

Спатифилумот е тропско растение со долги лисја и прекрасни бели и зелени цветови, со многу елегантен изглед. Неговите сорти доаѓаат од централна и јужна Америка. Сака влажна топла клима и добро влажна почва. Ова особено отпорно растение не бара посебна грижа, многу е елегантно, совршено го надополнува мебелот и ги осветлува просториите. Тоа е исто така наречено мирен крин или цвет на месечината.

Слични објави

(ФОТО) ЛОКУМЧЕ: Моника Белучи блеска од насловната страница на „Sunday Times Style“

Еспресо

ПИЈАН ЧОВЕК МУ ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ НА ХАРИС ЏИНОВИЌ: Инцидент кој го обележал животот на пејачот

Еспресо

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо

(ФОТО) ТРЕТО ПА МАШКО: Актерот Кирил Трајковски – Максим по третпат стана татко

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Магичен солен ролат во форма на елка

И. Т.
Се вчитува....