Бугарска политичарка тврди: Ја држат Македонија надвор од ЕУ за да можат да продаваат пасоши

Политиката на Бугарија кон Северна Македонија нема никаков успех, а преименувањето на 24 мај е катастрофална постапка, изјави Пламена Зајачка, член на раководството на бугарската партија АБВ на поранешниот претседател Георги Прванов.

Таа дополни дека од регионален лидер, Бугарија станала изолирана земја, истакнувајќи дека со стопирање на пристапните преговори на Македонија во ЕУ, се кочи и Албанија. „Ние ги уништуваме односите со две соседни земји на Балканот – ако ова не е неуспех, како поинаку може да се квалификува“, вели Зајачка.

– Ги нарушивме односите со Северна Македонија, а го осудивме на неуспех и приоритетот од претседателството на Бугарија со Советот на ЕУ. Приоритет беше интеграцијата на Западен Балкан. Две години подоцна, никаде не се споменува оваа интеграција. Неуспешна политика, изјави Зајачка.

Според неа одлуката на парламентот за преименување на 24 мај е трагична и е неприфатливо што „институцијата со најмала доверба во јавноста“ ја преименува историјата, посочувајќи дека со преименувањето на 24-ти мај, се дава директна основа во Северна Македонија празникот да се одбележува како Ден на македонската писменост.

– Ова е политичка одлука, која од една страна покажува дека Патриотите (н.з. коалиција предводена од ВМРО-БНД) сакаат Македонија да не влезе во ЕУ за да можат да продолжат да ги продаваат пасошите за европско државјанство преку Бугарија, а од друга страна со ова цврсто тропање на масата се цели да го зацврстат нивниот електорат, заклучува Зајачка.

Слични објави

Странците дојдоа кај нас по евтини работници, но тие заминаа кај нив

Слободен Печат

ФОТО|Карлеуша се соблече гола на „камен ладно“ и го запали Белград!

Еспресо

Сите го критикуваа моделот на Шведска против коронавирусот, а сега и завидуваат?

Како се запознале кралските парови: Ѝ ја презела круната на сестра си и го освоила најпосакуваниот маж!

Слободен Печат

Директорот на „Курир“: Написите на „Нецензурирано“ се апсолутно невистинити

Слободен Печат

Хелена Бонам Картер ужива со своето помладо момче: 22години разлика, но љубовта цвета!

Еспресо

Остави Коментар

1 × 5 =

Слични објави

Оваа влада кран не ја руши

Слободен Печат

Маж се самоуби пред Парламентот во Белград

Слободен Печат

Алијанса за Албанците по стапките на ДПА од претходниот состав: Ја забавува работата со барања за пауза од еден час

Слободен Печат

ИНТЕРВЈУ Д-р Ирина Сотирова Бухова: Старските домови и понатаму треба да се „мета“ на посебно внимание

Слободен Печат

Познатиот актер прави смешни гримаси: Новото видео на Ентони Хопкинс ќе ви го разубави денот

Милена Ризовска

Огромна брука за САД