17.8 C
Скопје
12:57 - 3 март, 2024

Животната приказна на Сандра Мило, од сиромаштија до ѕвездите: „За религијата сум грешница, но се гледам себеси во рајот“

Збогум со иконата на естрадниот живот и глумата: од детството поминато во сиромаштија до големиот успех, меѓу браковите, децата, љубовта кон Фелини и врската со Кракси. „За религијата јас сум грешник, но се гледам себеси на рајот“, рече таа. „Затоа што се обидов да дадам се од себе. И понекогаш успевав“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sandra Milo (@sandramiloreal)

Сандра Мило почина на 90 години. Таа почина во својот дом, меѓу наклонетоста на нејзините најблиски според нејзина желба. Актерка, пејачка, водителка. Дива на малите и големите екрани, дури и личност многу следена на социјалните мрежи. Затоа што кога се соочувала со предизвици, Сандра Мило никогаш не се воздржувала. Светот на глумата и естрадата загуби легендарна личност, способна постојано да се измислува себеси, деценија по деценија, но без да ги изгуби основните квалитети што ја придружуваа во текот на нејзината кариера: енергија, насмевка и, пред сè, добрина.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sandra Milo (@sandramiloreal)

Сандра, родена како Салватриче Елена Греко, го поминала своето детство во Тоскана, во мало село во провинцијата Пиза. „Бевме јас, сестра ми, мајка ми и баба ми, раселени за време на војната, немавме што, дури ни да јадеме“, изјави таа своевремено за Кориера дела сера. „Долу по долината имаше поле со зрела пченица што никој не ја собрал затоа што ја минирале Германците: наеднаш мајка ми ќе земеше ножици и торби: и ќе одлучеше да оди по храна“.

Тоа биле многу тешки времиња за идната глумица: „Имав само осум години, но не можев да се плашам. Помеѓу бомбардирањето и насилството, можноста за умирање беше секојдневна“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sandra Milo (@sandramiloreal)

Во адолесценцијата, преселбата во Виареџо е првата голема пресвртница во нејзиниот живот: на само петнаесет години се омажи за маркизот Чезаре Родигиеро, но од него се раздели по само 21 ден и бракот беше поништен од Црквата –  но доволен период за да остане бремена: „На седум месеци го загубив моето дете“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sandra Milo (@sandramiloreal)

„И се чувствував ужасно, долго време не станав од кревет“, открила таа. „Потоа еден ден ја замолив баба ми да ми направи фустан. Таа симна завеса и ми ја заши веднаш: ја облеков, излегувам на улица и сите се вртат. Сфатив дека се вратив во животот и дека имам уште многу работи пред мене“. Така било: се преселила во Милано, почнала да работи како модел и во 1955 година го направила своето кино деби заедно со Тото, во филмот Ло Скаполо.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sandra Milo (@sandramiloreal)

За нешто повеќе од десет години таа глумеше во над 35 филмови, покрај легендарните актери како Виторио Де Сика, Марчело Мастројани, Уго Тогнаци и Жан-Пол Белмондо. Незаборавна е нејзината прва важна улога во „General della Rovere“, продуцирана од Гркот Морис Ергас, кој подоцна стана нејзин сопруг и татко на нејзината прва ќерка Дебора. Потоа блесна во филм на Федерико Фелини, со кој го освои Настро д’Арџенто.

Кариера која беше испреплетена, всушност, со бурен љубовен живот: единаесет години заедница со Ергас, која заврши со правна битка за враќање на нејзиното првороденче („44 судења, направив сè за да ја вратам“ ), потоа седуваше третиот брак со Отавио Де Лелис, со кого ги доби другите две деца Чиро и Азура, па конечно нејзиниот четврти брак во 1990 година со Кубанецот Хорхе Ордонез, „романтична приказна која не траеше долго“.

Во меѓувреме, Сандра се вљубила во Фелини: „Јас веднаш се вљубувам, тој не. Тој ми го даде првиот бакнеж во Цинечита, во соблекувалната и јас се онесвестив“. Седумнаесет години тајна врска: „Никогаш не сме спиеле заедно. Се гледавме преку ден, во неговите различни студија кои тој ги менуваше. На крајот предложи да оставиме сè и да одиме во Америка, но јас одбив од страв дека ќе зажали и дека нашата љубов може да биде уништена“.

Потоа, Мило имаше аљубовна фера од неколку години со Бетино Кракси, тогашен лидер на ПСИ, исто така врска во голема тајност. „Никогаш не сум била верна, не ја разбирам верноста“, рече своевремено денес покојната дива, која во 2021 година го освои „Давид ди Донатело“ за животно дело. „За религијата јас сум грешник, за законот сум осудлива личност“, додаде таа за „Кориере“. „Но, се гледам себеси во рајот, затоа што се обидов да дадам се од себе. И понекогаш успевав. Како актерка, како мајка, како жена“.

Мило ги следеше трендовите, а тоа го покажа и со нејзиното деби на Инстаграм во 2020 година, на 87-годишна возраст. Стана ѕвезда способна да обедини генерации, затоа што суштината на Сандра Мило, како што еднаш рече Фелини, отсекогаш била добрината.

Слични објави

Прво огласување на Бресквица по загубата: „Ви се јавувам дури сега…“

еспресо

(Видео) Има што да се види: На Северина ѝ пукнаа панталоните среде настап

Еспресо

Достоинствено: Како Бресквица го прифати поразот на Беовизија

еспресо

Астропрогноза за недела, 3 март: За Лавовите трошоци, за Биковите убаво изненадување

еспресо

Теја Дора ќе ја претставува Србија на Евровизија: Бресквица ја освои публиката

еспресо

Ана Николиќ сподели емотивна порака по конфликтот со Раста: Кога ја нема мајката, имаш чувство дека куќата е празна

Еспресо
Се вчитува....