11.8 C
Скопје
16 октомври, 2021

(ВИДЕО) КАПЕТАН КИРК И ВО ВИСТИНСКИОТ ЖИВОТ: Вилијам Шатнер полета во вселената

Вилијам Шатнер влезе во историјата денес, со што стана најстарата личност што отпатува во вселената и стана вистински капетан Кирк.

90-годишниот Шатнер тргна во животна авантура благодарение на компанијата на Џеф Безос, „Blue Origin“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by William Shatner (@williamshatner)

Полетувањето беше од „Launch Site One“ во Западен Тексас околу 10:50 часот наутро и Шатнер беше еден од четворицата членови на екипажот во ракетата „Њу Шепард“ за мисијата НС-18.

„Ова е искуство што го менува животот, не поради воздушната авантура, туку поради луѓето со кои се среќавам“, рече Шатнер во видеото што се емитуваше за време на преносот во живо на „Blue Origin“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jeff Bezos (@jeffbezos)

Зборувајќи за радоста што може да ја донесе патувањето во вселената, Шатнер додаде: „Ние сме само на почетокот, но колку е чудесен тој почеток – колку е извонредно да се биде дел од тој почеток“.

Актерот Вилијам Шатнер ќе лета во вселената следната недела на 90 години

Слични објави

ТОП СОВЕТ ЗА СЛАБЕЕЊЕ: Зошто е важно за топење на мастите да сме малку гладни?

Еспресо

ДАЛИ СТЕ ВИЕ МЕЃУ НИВ?: Ова се најљубоморните и најпосесивните хороскопски знаци

Еспресо

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Како да направите совршени ражничи овој викенд

jasmina.kantardzieva

(ФОТО) ЦВЕТЕН РАЈ НА 1.100 МЕТРИ НАДМОРСКА ВИСИНА: Искусна фризерка, „исфризирани“ цвеќиња!

Ј.К.Д

(ВИДЕО) 14 ГОДИНИ ТАГА ПО ТОШЕ: А кој може тебе да те заборави?

М.Т

СЛАВЧО ПОПОСКИ ПРЕЦИЗИРА: До колку степени ќе се згрееме и кога?

Ј.К.Д
Се вчитува....