-3.2 C
Скопје
23:47 - 8 февруари, 2023

Славчо Попоски најавува дожд и повеќе снег, еве кога да си земете чадор!

– Нашата територија и во следниот период ќе биде под влијание на изразена циклонска активност кој е со центар над Џеновскиот залив. Поради тоа ќе бидеме и под влијание на серија на влажни воздушни бранови кој ќе условуваат повремени врнежи од дожд, додека на повисоките места и на планините врнежите ќе бидат од СНЕГ и таму снежната покривка ЗНАЧИТЕЛНО ќе се зголемува (над 40 см снег и тоа особено во западните и северозападните планински предели). Повремено снежната граница ќе се спушта и до околу, па и под 1000 м.н.в.

Утре повремено ќе дува и засилен ветер од југоисточен правец. Локално во следниот период ќе наврнат над 30 л/м2 воден талог.

Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 2 до 8 степени, додека во најтоплите централни и југоистони предели истите можно е да се искачат и малку над 10 степени.

Во Скопје и околината врнежите ќе бидат од дожд, додека на околните планини повремено ќе врне снег. Температурата ќе се искачува во интервалот помеѓу 6 и 9 степени.

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....