14.8 C
Скопје
11:01 - 2 јуни, 2023

Попоски предупредува на циклон кој ќе ја зафати Македонија: Ни доаѓа невреме и поројни дождови, еве кога

– Под влијание на циклонска активност од југ, и на влажна и нестабилна воздушна маса, во текот на следната седмица времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со повремени локални врнежи од дожд.

Од пладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно, со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ, проследено со обилен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и со услови за појава на град. Локално во текот на следната седмица ќе наврне ЗНАЧИТЕЛНО количество на воден талог (над 50 л/м2).

И во Скопскиот регион понатаму во следните денови ќе има честа појава на нестабилност, проследена со пороен дожд, грмежи, засилен ветер а можна е појава и на НЕВРЕМЕ.

Апелираме во случај на појава на НЕВРЕМЕ и на електрични празнења, како и на силен ветер, граѓаните да бидат ПРЕТПАЗЛИВИ.

Температурите ќе бидат без поголеми промени, и во следниот период ќе се искачуваат во интервалот од 20 до 26 степени – вели метеопрогнозерот Славчо Попоски.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

Слични објави

(Фото) Презгодната битолчанка со заслужена титула: Матеа Христовска е Мис најдобро тело на World Next Top Model 2023

Еспресо

(Фото) Јорданскиот принц Хусеин се ожени со убава архитектка од Саудиска Арабија: Гламурна свадба со 1.700 вип гости

Еспресо

Астро прогноза за петок, 2 јуни

Еспресо

(Видео) Излезе новиот трејлер за продолжението на „Сексот и градот“: Кери му пишува на својот долгогодишен љубовник, Саманта се појавува само во една сцена, Миранда има проблеми во врската, а Шарлот добива нова работа

Еспресо

(Видео) Шакира испрати мистериозна порака за романса со бившиот на Селена Гомез: „Херој, извонреден, прекрасен…“

Еспресо

Среќлии во јуни: Два хороскопски знаци ќе си го подобрат животот и ќе уживаат во промените

Еспресо
Се вчитува....