3.8 C
Скопје
18:54 - 5 декември, 2023

Полицијата открива нови детали за смртта на Метју Пери, истрагата продолжува

Ненадејната смрт на глумецто Метју Пери остави многумина во шок и поттикна истрага за околностите околу трагедијата.

Омилениот актер, познат по својата легендарна улога на Чендлер Бинг во хит ТВ-серијата „Пријатели“, почина од „инцидент со давење“ во неговиот дом во Калифорнија во саботата.

Противпожарната служба во Лос Анџелес добила повик за помош дека Пери е во неговиот топол џакузи-базен и не дише. Кога пристигнале, го пронашле онесвестен во базенот со топла вода. Тој имаше 54 години.

Неидентификуван поединец открил дека Пери е „потопен во вода“ и дејствувал брзо, вадејќи ја главата на актерот над водата и преместувајќи го до работ на топлиот џакузи-базен.

Иако полицијата официјално не го откри идентитетот на човекот кој прв се нашол таму, првичните информации укажуваа дека станува збор за помошник на актерот.

Противпожарната служба потврди дека Пери веќе бил починат додека пристигнале првите екипи. Капетанот Адам Ван Герпен изрази сочувство до семејството и пријателите на починатиот актер, велејќи: „Жалиме со семејствата и пријателите кои неочекувано изгубија сакана личност“.

Прелиминарните информации откриваат дека смртта на Пери била последица на давење. Сепак, обдукцијата спроведена од Канцеларијата за медицински преглед на округот Лос Анџелес не даде конечна причина за смртта.

Случајот сега чека понатамошна истрага, обично чекајќи резултати од токсикологија, за кои може да бидат потребни недели за да се обработат. Овој пристап не е невообичаен во такви случаи.

Лос Анџелес Тајмс објави дека на местото на настанот не е пронајдена нелегална дрога. Но, во резиденцијата на Пери беа откриени лекови на рецепт.

Ова откритие е причината зошто е потребен токсиколошки извештај пред лекарите од судската медицина да може официјално да ја утврдат причината и начинот на смртта на Пери.

Пери отворено зборуваше за неговата борба со зависноста од алкохол и лекови против болки на рецепт во неговите најпродавани мемоари „Пријатели, љубовници и големата страшна работа“ кои излегоа од печат минатата година.

Во книгата, тој ја раскажува својата животна приказна, од напуштањето на татко му, зависноста од дрога до успехот, што речиси му го отежнуваше животот отколку што му го олесни. Актерот до таму се отвори на страниците на мемоарите што рече дека „требаше да умре“.

Според неговите мемоари, тој пиел едно шише вотка дневно, истовремено земјаќи кокаин, опијати (дури земал и 55 апчиња Викодин дневно) и бензодиазепини (анксиолитици). Така, зад вечната насмевка на Чендлер и многуте шеги што ги правеше ликот, актерот вели дека често бил на работ на бездната.

Слични објави

И Горан Бреговиќ се прости од Владо Правдиќ: „Тој беше единствениот фин дечко меѓу нас“

Еспресо

Ален Исламовиќ погоден од смртта на Владо Правдиќ: Се прости од колегата

Еспресо

(Фото) Запознајте ја најбогатата Босанка, „тешка“ е 300 милиони евра, роди на 51 година

Еспресо

(Видео) По концертот на Александра Пријовиќ во Загреб сите паѓаа како покосени

Еспресо

Џулија Робертс се огласи за смртта на Метју Пери: Доживеале голема љубов, а еве што кажа за трагедијата

Еспресо

(Видео) Александра Пријовиќ не издржа пред крајот на концертот: Мора ли секоја вечер да плачам?

Еспресо
Се вчитува....