11.8 C
Скопје
16 октомври, 2021

НАЈУЛУДИТЕ АНЕГДОТИ ЗА МИК ЏЕГЕР: Спиел со над 4000 жени и еден маж – тајна што ќе ја однесе во гроб

Ролинг Стоунс се еден од најпознатите и најуспешните рок бендови на сите времиња, а ова се неколку интересни анегдоти за нивниот фронтмен Мик Џегер:

Миг Џегер си го има одгризнато јазикот

И тоа не во „најдобрите“ моменти од лудувањето во седумдесеттите години, под влијание на кој знае што, туку како дете. Играл кошарка, и случајно го гризнал јазикот, го изгризал врвот и го проголтал. Таа несреќа влијаела на неговиот говор, а со тоа и на неговиот глас додека пее.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rock Gallery (@rockclassicsxx)

Отиде да се лекува од зависност од секс, па таму се „фатил“ со терапевтката

Кога ја запозна Џери Хол, имаше три проблеми. Земаше хероин и голташе ЛСД секој ден, и тој беше толку „завршен“ што манекенката му рече дека нема да оди со него додека не се подготви. Џегер толку многу се грижеше за оваа фатална русокоса, што се откажа од дрогата поради неа.

Но, не и од други жени – тој беше во полн замав зависен од секс. Џери го молеше, му се закануваше дека ќе го напушти и конечно успеа да го натера да побара помош. Веројатно требаше да се осигура дека терапевтот е маж, бидејќи Џегер го „третираше“ жена со која, претпоставувате, се состануваше, а потоа имаше интимна врска со неа од која требаше да го излечи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rebecca (@rebeccamcmahonmakeup)

Петиција го спаси од затвор

Денешните петиции за ослободување или поддршка на јавни личности практично потекнуваат од него. Во далечната 1967 година, полицијата изврши рација во куќата на Кит Ричардс и двајцата беа уапсени за поседување дрога. Ричардс беше осуден на една година, а Џегер на три месеци затвор, а кај него беа пронајдени само стимулаторите што легално ги купи во Италија. По огромниот јавен протест, казните им беа намалени.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @onlymickjaggerdaily

Тајно платил адвокати за убиства и погреби!

Иако во тоа време не беше познато, Џегер им плати на адвокатите на Сидо Вис за време на судењето за убиството на неговата девојка Ненси Спанген во 1978 година. Тоа го откри за Џони Ротен во интервју пред шест години.

И пред осум години, тој тајно ги плати сите погребни трошоци на блуз гитаристот Хуберт Самлин, член на групата Howlin ‘Wolf, кого Џегер го обожава и кој имаше големо влијание врз звукот на Стоунси.

Тој едвај беше убеден да стане витез

Кога на Џегер му беше укажана почест во 2003 година и ја доби титулата сер, Кит Ричардс откри дека првично одбил.

„Витези, титули, тоа навистина не е она што Стоунси го претставуваат и се залагаат“, рече тој. Џегер подоцна се бранеше што ја прифати титулата, велејќи дека тогашниот премиер Тони Блер „некако го убедил“ да ја прифати.

Спиел со 4.000 жени

Да, британските медиуми всушност имаат пресметано. Меѓу нив се познати актерки, модели, пејачки, а јавноста со децении се прашуваше дали (барем) еден меѓу нив е – Дејвид Боуви. Со текот на годините, двајцата потврдија и негираа дека имале врска. Ова е веројатно тајната што Џегер ќе ја однесе до гробот, пишува Мондо.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @prettymickandmarianne

Слични објави

БЕСТСЕЛЕРОТ ЌЕ ДОБИЕ ТВ СЕРИЈА: Последните денови на Џон Ленон од поглед на неговиот убиец

Ј.К.Д

ТОП СОВЕТ ЗА СЛАБЕЕЊЕ: Зошто е важно за топење на мастите да сме малку гладни?

Еспресо

ДАЛИ СТЕ ВИЕ МЕЃУ НИВ?: Ова се најљубоморните и најпосесивните хороскопски знаци

Еспресо

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Како да направите совршени ражничи овој викенд

jasmina.kantardzieva

(ФОТО) ЦВЕТЕН РАЈ НА 1.100 МЕТРИ НАДМОРСКА ВИСИНА: Искусна фризерка, „исфризирани“ цвеќиња!

Ј.К.Д

(ВИДЕО) 14 ГОДИНИ ТАГА ПО ТОШЕ: А кој може тебе да те заборави?

М.Т
Се вчитува....