11.8 C
Скопје
16 октомври, 2021

ДОЛГА ПАУЗА: Спремете се повторно за секс!

Да речеме дека сте биле надвор од сексуалната арена некое време, од која било причина, но сте подготвени да започнете да играте повторно. Бидете сигурни, сè уште функционира на ист начин како и секогаш.

Дозволете си да имате какви било правила и ограничувања

Размислете што сакате да постигнете: Само обична средба за да се вратите во игра? Пријатели со бенефиции? Сериозна врска? И важно е да знаете дека можеби не сакате да имате секс со некого додека не го запознаете добро, што е во ред.

Ако не сте сигурни за вашето тело, направете го она што можете и заборавете го останатото

Несигурни сте што некој нов ве гледа голи? „Не предлагам големи диети или нереални тренинзи, но активноста прави да се чувствувате подобро“, вели д-р Џоана Виткуп, од Американската Асоцијација на Сексуални Едукатори. Може да направи да се чувствувате поенергично, да помогне да се смири вознемиреноста и да се зголеми самодовербата.

ПОРНОГРАФИЈА: Психолозите зборат за предностите, но и за недостатоците

Научете што му е потребно на вашето тело и како реагира

Истражете и вратете се во контакт со вашето тело за да не сте целосно во темнина. Зголемете ја вашата мастурбација, ако не сте го направиле тоа. Џоана повикува: „Научете во што уживате. Обрнете внимание на фантазиите. Основните, несексуални масажи се одлично место за почеток ако не сте биле допрени одамна“.

Жени: Подгответе го вашето тело за сексуална активност

Особено во менопауза, вагината апсолутно има феномен „употреби ја или ќе се расипе“. Одржувањето е секогаш полесно отколку враќањето. Штом вагината стане сува, тесна и скратена, процесот на враќање на здравјето може да бара многу повеќе напор.

– Користењето вибратор што може да се вметне во вагината го поттикнува снабдувањето со крв во гениталиите, што промовира здравје во тие ткива.

– Околу 17 проценти од жените на возраст од 18 до 50 години доживуваат сувост на вагината, дури и пред почетокот на менопаузата; околу 58 проценти од жените во менопауза пријавуваат сувост. Одржувањето малку влага може да се постигне со конзистентна употреба на вагинален навлажнувач.

5 ЗНАЦИ НА ИДЕАЛЕН СЕКСУАЛЕН ПАРТНЕР: Дали сте го пронашле совршениот?

Изберете го вашиот метод за контрацепција пред време

Ако постои можност да бидете сексуално активни, подгответе се со контрацепција. Не сакате да бидете во жарот на моментот и да сфатите: „О, чекај“. Има многу избор: Кондоми, апчиња, спирала и дијафрагми. Разговарајте со вашиот лекар за што би имало најголема смисла за вас.

СЕКС ТЕРАПИЈА: Оргазмот треба да биде како десерт, но сигурно не е причината поради која сте излегле на вечера

извор: „everydayhealth“

Слични објави

ВИДЕО+ФОТО | „14 ГОДИНИ БЕЗ ТЕБЕ И ПАК ВРНЕ“: Весна, Каролина, Игор, Калиопи, Тамара, Елена… со емотивни објави за Тоше

M.Р.

НЕМА ДА СЕ ЗДЕБЕЛИТЕ!: 5 намирници кои смеете да ги јадете и на полноќ

Еспресо

БЕСТСЕЛЕРОТ ЌЕ ДОБИЕ ТВ СЕРИЈА: Последните денови на Џон Ленон од поглед на неговиот убиец

Ј.К.Д

ТОП СОВЕТ ЗА СЛАБЕЕЊЕ: Зошто е важно за топење на мастите да сме малку гладни?

Еспресо

ДАЛИ СТЕ ВИЕ МЕЃУ НИВ?: Ова се најљубоморните и најпосесивните хороскопски знаци

Еспресо

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Како да направите совршени ражничи овој викенд

jasmina.kantardzieva
Се вчитува....