37.8 C
Скопје
18:04 - 19 јули, 2024

(Видео) На актерот Алек Болдвин му се заканува затворска казна од 18 месеци: Детали како тече судењето

Започнаа рочиштата за случајот на Алек Болдвин во Ново Мексико: актерот е обвинет за убиство од небрежност во убиството на 42-годишната снимателка Галина Хачинс на филмски сет во 2021 година. Тогаш лажниот пиштол содржел боева муниција. Болдвин тврди дека оружјето пукнало спонтано, но обвинителството има намера да докаже дека револверот бил исправен.

Во Санта Фе, централниот град на Ново Мексико, започнаа рочиштата за случајот на актерот Алек Болдвин со учество на порота која на крајот ќе донесе пресуда.

Алек Болдвин е обвинет за убиство од небрежност на снимателка на снимањето на филмот „Рѓа“, случај од 2021 година, кој се случил на ранчот Бонанца Крик (во близина на Санта Фе). Актерот случајно ја застрелал 42-годишната Галина Хачинс, американска кинематограферка со украинско потекло, која има продуцирано повеќе од 30 филмови и ТВ серии. Болдвин користел лажен пиштол како реквизит, оружјето требало да биде наполнето со празни патрони, но сепак содржел боева муниција. Истрелот го ранил и режисерот Џоел Соуза.

https://www.youtube.com/watch?v=vXIJDX3P8yk&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fwww.mn.ru%2F&source_ve_path=MjM4NTE

На 10 јули се одржа првото рочиште на кое воведни говори имаа одбраната и обвинителството. Тие претставија две различни верзии за тоа што се случило. Обвинителката Ерлинда Џонсон рече дека случајот е „обичен и едноставен“: Таа рече дека Болдвин „си играл со револвер“ на снимањето и дека ги прекршил „основните правила за безбедност на огненото оружје“.

И покрај сите изјави на Алек Болдвин, оружјето сепак, било во добра работна состојба и функционирало совршено. Тој го вперил пиштолот кон друго лице, го повлекол чкрапалото, со несовесно непочитување на безбедноста на Галина Хачинс.

Болдвин ја негира својата вина: актерот во повеќе наврати изјави дека тој всушност само го шутнал пиштолот, но не го повлекол чкрапалото.

„Никогаш не би вперил пиштол во човек и не би го повлекол чкрапалото. Никогаш. Го наведнав на земја пиштолот. После тоа го пуштив и тој пукаше. Не знам што се случи на сетот. Не знам како куршум вистински се најде во овој револвер“, се бранеше актерот.

На страната на одбраната е 41-годишниот адвокат Алекс Спиро, кој е познат по тоа што ги застапуваше интересите на милијардерот Илон Маск и американската пејачка Меган Ти Сталион. Тој тврди дека не била работа на Болдвин да го проверува оружјето – тоа требало да биде одговорност на специјалистот за оружје Хана Гутиерез-Рид и помошникот режисер Дејвид Холс. Овој став е поддржан и од Американскиот еснаф на актери, кој се изјасни во одбрана на обвинетиот.

Според распоредот, рочиштата ќе траат 9 дена: завршното рочиште е закажано за петок, на 19 јули – освен ако не се одолжи поради вкрстено испрашување на сведоци, изведување докази и слично. Судијката на Окружниот суд во Ново Мексико, Мери Марлоу Сомер, рече дека ќе „се држи цврсто до распоредот“ на судењето.

На поротата ќе и бидат прикажани аудио и видео снимки од сетот направен на денот на убиството на Галина Хачинс, а ќе сведочат и неколку сведоци. Главни меѓу нив се режисерот Џоел Соуза, кој беше повреден, помошникот режисер Дејвид Холс и Зак Снизби, член на екипажот кој беше задолжен за микрофоните за време на снимањето. Се очекува Снизби да сведочи дека видел како Болдвин го повлекува чкрапалото. Ова го прави токму него најважен сведок во случајот, пишува Гардијан (The Guardian).

Поротата ќе сослуша и експерти за оружје за да утврди дали пиштолот можел да пука спонтано. Доколку актерот биде прогласен за виновен, може да добие 18 месеци затвор. Независните адвокати велат дека ќе биде тешко за обвинителите да ја докажат вината на Болдвин, особено откако специјалистот за оружје Хана Гутиерез-Рид веќе беше осудена за убиство од небрежност во март 2024 година.

Слични објави

(Фото) Вистински дечко! Синот на Дара Бубамара ја надраснал мајка си, зборува три странски јазици и планира да стане фудбалер

jasmina.kantardzieva

(Фото) Прва фоторгафија на Тамара Драгичевиќ со синот: Актерката ги собра трите деца околу себе и насмеана позираше

Еспресо

(Фото) Јелена Карлеуша со шокантна објава за куче претепано до смрт: „Барам итна реакција“

еспресо

(Видео) „Жено, побарај помош!“ Ана Николиќ повторно шокира, во долна облека шета по улица!

Еспресо

(Фото) Ела Дворник топлес и во танга: Какви брутални фотографии

Еспресо

Контроверзниот Десингерица: На жена ми ѝ пречи кога им плукам на луѓето во уста, но мене тоа ме прави среќен

Еспресо
Се вчитува....