7.8 C
Скопје
6 декември, 2021

МОДЕЛ СО АМПУТИРАНА НОГА ПОРАДИ РАК НА КОСКИТЕ ОТКРИВА: Ми велат дека користам „фотошоп“

Како тинејџерка, Чери Луиз, која ја загубила ногата откако ѝ бил дијагностициран рак на коските, се борела со тоа што привлекува внимание. Меѓутоа, во своите 20-ти години сфатила дека нејзиниот хендикеп секогаш ќе привлекува внимание, па одлучила да го искористи на попозитивен начин, пишува „Дејли Мејл“.

29-годишната Чери ја започнала својата манекенска кариера и снимала кампањи за големи брендови, како што се „Bluebelle“ и „Modibodi“. Своите фотографии започнала да ги споделува на социјалните мрежи, но некои почнале да ја обвинуваат дека лажира попреченост поради „лајкови“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Cherie (@cherie.louise)

„Луѓето на социјалните мрежи често ме обвинуваа дека го лажирам мојот инвалидитет и тврдат дека користам „фотошоп“ за да ја избришам ногата за да добијам внимание“, вели таа, додавајќи дека честопати како доказ го наведувале одразот на нешто што го виделе на подот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Cherie (@cherie.louise)

„За мене тоа е прилично непријатно, со оглед на сè што поминав за да преживеам и да стигнам до моментот каде што сум сега, а потоа ме обвинуваат дека сè е лажно и фотошопирано“, призна Чери.

Никогаш не верувала дека ќе се вработи, заљуби или дека ќе има семејство, бидејќи никогаш не запознала некој кој исто така има ампутирана нога.

„Имав безброј ноќи во кои плачев над фотографиите на кои бев пред ампутацијата, прашувајќи се зошто ми се случи тоа, посакувајќи еден ден да се разбудам и повторно да имам две нозе“, вели таа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Cherie (@cherie.louise)

Своето мислење во поглед на инвалидитетот го променила во дваесеттите години, кога сфатила дека луѓето секогаш ќе ја гледаат, па зошто да дозволи несаканото внимание да ја спречи да го прави она што го сака.

„Социјалните медиуми всушност одиграа голема улога во стекнувањето самодоверба, бидејќи открив дека колку што повеќе објавувам, толку помалку се грижам за тоа како луѓето ќе реагираат на мене“, раскажува Чери.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Cherie (@cherie.louise)

На социјалната мрежа „Инстаграм“ нашла модел со ист проблем, а таа ѝ помогнала да отфрли некои од нејзините стравови.

„Се сеќавам дека објавуваше фотографии во костими за капење, па дури и фотографии каде што се видливи нејзините лузни. Иако споделив многу мои фотографии, никогаш не бев доволно храбра да споделам нешто како фотографија во костим за капење. По нејзините фотографии, отфрлив некои од моите стравови“, откри таа.

Како тинејџерка, сфатила дека нејзиниот сон е да работи во светот на модата.

„На 16 години отидов на модно училиште и така започнав со моделирање, а на 20 години се преселив во Мелбурн за да продолжам да се занимавам со стилизирање“, вели таа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Cherie (@cherie.louise)

Нејзината прва официјална задача била за брендот за долна облека „Bluebella“. Чери, исто така, сакала да ја искористи својата работа за да ги претставува сите луѓе со попреченост.

„Знам дека најлесниот начин да го направите тоа е со ширење на сопствените слики и ширење на точниот приказ на лицата со попреченост. Се надевам дека ќе ме видат деца со попреченост кои не се сигурни што им носи иднината. Сакам да се пробијам во индустриите што измислија приказни за нас, наместо да дозволат самите да ги раскажеме“, заклучила таа.

Слични објави

СЛАВЧО ПОПОСКИ НАЈАВУВА: Снег и на пониските места, еве кога!

Ј.К.Д

(ФОТО) ЛОКУМЧЕ: Моника Белучи блеска од насловната страница на „Sunday Times Style“

Еспресо

ПИЈАН ЧОВЕК МУ ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ НА ХАРИС ЏИНОВИЌ: Инцидент кој го обележал животот на пејачот

Еспресо

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо

(ФОТО) ТРЕТО ПА МАШКО: Актерот Кирил Трајковски – Максим по третпат стана татко

М.Р.
Се вчитува....