9.8 C
Скопје
01:45 - 27 февруари, 2024

„Last Christmas“: Како се роди божиќниот хит, кој има речиси 1 милијарда прегледи на Јутјуб

Last Christmas е песна на британското поп дуо Wham!, објавена на почетокот на декември 1984 година, а напишана од членот на бендот Џорџ Мајкл. Четириесет години таа последователно беше на врвот на светските топ листи за Нова Година и Божиќ. Песната „Минатиот Божиќ“ е присутна во сите новогодишни и божиќни музички колекции, се слуша на празнични саеми и се пушта без престан во текот на Божиќните празници. Меѓутоа, во самата песна Божиќ се споменува само еднаш, а остатокот од текстот е лирски.

Но кое е тајното значење на хитот? Ви го откриваме и значењето и историјата на неговото пишување.

За да го разбереме ова, моравме да погледнеме два документарни филма. Првиот се вика Wham! од Нетфликс, објавен во јули 2023 година – за патот на успешното младинско британско поп-фанк дуо составено од Џорџ Мајкл и Ендрју Риџли. И филмот „George Michael: Freedom Uncut“ (2017), кој самиот Џорџ го направи и го коментираше до неговата смрт во 2016 година од срцев удар. Во моментот на неговата смрт на 25 декември – католички Божиќ – тој имал 53 години.

Така, во август 1984 година, 21-годишниот Џорџ Мајкл гледал телевизија во куќата на неговите родители, поточно гледал фудбалски натпревар. Со него бил и Ендррју. Одеднаш на Џорџ му дошла инспирација и тој отишол во својата соба и ја напишал песната за околу еден час.

„Една недела бевме кај родителите на Џорџ, гледавме фудбал на телевизија. Бевме само ние двајца. Јадевме и седевме заедно, се релаксиравме, со вклучен телевизор, кога, речиси незабележливо, Џорџ исчезна – се качи горе на спратот каде остана околу еден час. Кога се врати долу, назад, тој беше возбуден, како да ископал злато. Отидовме во неговата стара соба, каде што е уште чуваше тастатура и машина за да ги сними своите искри на инспирација. Тој ми го отсвири воведот и примамливиот, тажен мелодиски рефрен на Last Christmas. Тоа беше момент на чудо. Џорџ изведе музичка алхемија, ставајќи ја суштината на Божиќ во музиката. Додавањето текст за љубовта беше мајсторски удар што го допре срцето.” – се присети Ендрју.

Откако песната беше издадена, многу западни новинари забележаа дека во англискиот оригинал на песната нема индикација за полот на личноста на која му се обраќа лирскиот херој. Дека се работи за девојка знаеме само од познатото видео.

Видеото претставува еден дечко (Џорџ Мајкл) кој оди со своето друштво да го прослави Божиќ на швајцарските Алпи. Младите се собираат во вила. Поранешната девојка на Мајкл (ја игра моделот Кејти Хил) исто така пристигнува таму со нејзиното момче. Тие прават контакт со очите одвреме-навреме. Тогаш херојот забележува на јакната на новото момче брош во форма на три цветови од кристали: две отворени и едно во пупка. Пред една година тој ѝ го подари овој брош во знак на љубов на тогаш неговата девојка, која сега веќе не е негова.

принтскрин

Освен видео приказната, тешко е да се каже за каква љубов пее Мајкл – хетеросексуалец или хомосексуалец? Новинарот Крис Локасто, во една статија за Huffpost од 2015 година предложи дека синглот може да биде приказна за „затворен геј маж кој гледа низ клучалката додека неговата романтична историја се распаѓа“.

Самиот Џорџ Мајкл рекол: „Во 80-тите често спиев со жени, но никогаш не почувствував дека тоа може да прерасне во сериозна врска, бидејќи знаев дека емотивно сум геј. И се срамев што ги користев жените“. Односно, поверојатно беше дека тој играше со срцата на девојките, а не обратно, како што звучи во песната.

Слични објави

Популарен рапер убиен во Амстердам: Го изрешетале на улица

еспресо

„Пукна тиквата“: Ана Николиќ е повторно сама, го остави дечкото

Еспресо

(Фото) Теодора Џехверовиќ продолжува да шокира: Се одлучи за нова тетоважа, а местото кое го одбрала е многу провокативно

Еспресо

(Фото) Семејна идила: Ќерката на Гоце Тодоровски го прослави роденденот со најблиските

Еспресо

(Фото) Лепа Брена наздравува со шампањ во Монте Карло: Пејачката се пофали со погледот од луксузното Монако

Еспресо

Натпреварувачката која излезе од „Ѕвездите на Гранд“ во солзи даде јавно ветување: Ако Саша ме врати на натпреварот, ќе дојдам гола

Еспресо
Се вчитува....