17.8 C
Скопје
12:40 - 13 август, 2022

Која е Кери Џонсон, третата сопруга на Борис Џонсон? Ќерка на основачот на „Индипендент“, брилијантен ум, борец за женските права…

Во саботата, премиерот во оставка на Велика Британија и неговата трета сопруга Кери Сајмондс направија голема забава во чест на свадбата на која присуствуваа двесте луѓе. Двајцата се омажија во голема тајност на 29 мај 2021 година. Но која е е жената која го натера британскиот премиер да „капитулира“?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Evening Standard Insider (@esinsider)

„Ќерка“ на медиумите

Кери Сајмондс е родена на 17 март 1988 година. Нејзината баба била новинарка, нејзиниот татко е Метју Сајмондс, ко-основач на весникот „Индипендент“, а нејзината мајка е Џозефин Макафи, позната адвокатка главно вклучена во светот на медиумите. Кери може да се пофали и со благородничко потекло: нејзиниот дедо не е само издавач, туку е и барон.

Кери имала среќа да може да ги посетува најпрестижните училишта во Лондон, подоцна била студентка на Универзитетот во Ворвик, каде студирала историја на уметност и дипломирала во 2009 година, а подоцна се посветила и на театарски студии.

Приватен живот

Познато е дека во минатото работела и како координатор за комуникации на Конзервативната партија, каде што се сретнала со Џонсон.

Поточно, нејзината прва поблиска средба со Борис Џонсон се случила за време на изборната кампања за реизбор на Џонсон за градоначалник на Лондон во 2010 година.

Немала претходен брак. Помлада е од Борис 24 години, а заедно се од 2018 година. Официјализирањето на врската се случило година подоцна, во 2019.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by BBC News (@bbcnews)

Следната година, 2020, Кери и Борис го добија своето прво дете. Вилфред Лори Николас Џонсон е роден на 29 април 2020 година, за време на пандемијата на коронавирус, која првично го стави премиерот во неволја. Во 2021 година тајно се вечнаа со приватна церемонија одржана во Вестминстерската катедрала во присуство на блиски пријатели и членови на тесното семејство.

Жртва на сексуално вознемирување

За блиските – таа има брилијантен ум, оние кои ѝ завидуваат – ѝ ја лепат етикетата „размазена“. Но во секој случај Кери е жена со карактер.

Во британските хроники таа веќе била позната многу пред да се поврзе со познатиот политичар: ќерката на основачот на Индепендент и на позната адвокатка, Кери ја започнала професијата ПР уште од најмала возраст и, според некои, исто така работела на промената на стилот на познатиот „дечко“, правејќи го неговиот имиџ посовремен и трендовски.

Нејзиното минато крие и една мрачна епизода: во 2017 година таа била жртва на Џон Ворбојс, познат како „Џон Радфорд, силувач од црното такси“, кој беше осуден на две доживотни казни затвор за малтретирање на (најмалку) уште четири други жени.

Кери Сајмондс наводно сведочела на судење против таксистот, а ова била само една од бројните причини со кои таа се борела во одбрана на жените.

Кери е доста позната и на социјалните мрежи: за многумина нејзиниот изглед е фасцинантен, а често ја споредуваат со Кејт Мидлтон токму поради нејзиното внимание на изброт на облека.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by In.gr (@in.gr_)


 

Слични објави

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо

Која беше Ен Хеч: „Слушам гласови и зборувам со бог“; од травматичното детство до објавување на нејзината бисексуалност

Еспресо

Неделен хороскоп (15 до 21 август): Одлична недела за Лавовите, добри вести за Биковите, голема среќа за Овните…

Еспресо

Бразилската манекенка Алесандра Амборзио лудо се забавуваше на концертот на Сека Алексиќ во Будва

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 13 август

Еспресо
Се вчитува....