-3.2 C
Скопје
00:16 - 9 февруари, 2023

(Фото) Топ 5 врвни спортистки кои можат да бидат и топ модели: Повеќе пари од спонзорства отколку од спортските трофеи, а има и зошто

Популарноста на спортистката често зависи не само од нејзините резултати, туку и од надворешната „надареност“ што природата ѝ ја подарила на девојката. Ако овие два параметри се спојат, тогаш се случува волшебна комбинација која речиси секогаш раѓа ѕвезда. И така, овие надарени убавици, инаку врвни спортистки, немаат задача само напорно да тренираат за да стигнат до победа, туку и позираат пред фотообјективите „дебело“ платени од спонзорите кои се грабаат да ги добијат како рекламни лица за своите производи.

Издвојуваме топ пет актуелни девојки од светот на спортот, кои во некој „друг живот“ лесно би можеле да станат вистински топ модели.

Алиса Шмит

Германската спортистка е само пример кој се уште не може да се пофали со гласни победи, но дури ни со идеално атлетско тело.  Но, ако Алис некогаш одлучи да се откаже од атлетиката, тогаш лесно е да ја замислите на подиумот. Но, не како тренер со свирче и стоперка околу вратот.

Повеќе списанија, меѓу кои и „Busted Coverage“ ја прогласил атлетичарката Алиса Шмит за „најсексапилната атлетичарка на светот“.

Шмит собра нето вредност од 500.000 долари како атлетичарка, но таа не е само спортистка, туку и модел и инфлуенсерка со глобални следбеници од што заработува двојно, па и тројно повеќе.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ALICA SCHMIDT FANPAGE (@alicasbabe)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ALICA SCHMIDT FANPAGE (@alicasbabe)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ALICA SCHMIDT FANPAGE (@alicasbabe)

Линдзи Бруер

Еве чиј изглед во светот на спортот е апсолутно неверојатен. Линдзи е тркачки возач кој дебитираше на шампионатот Инди Про во 2000 година, па потоа се покажа како зрел возач во 2022 година. На американската убавицата ѝ се допаќа да вози брзи автомобили, но и да собира одлични критики од обожавателите, од кои веќе има повеќе од два милиони на социјалните мрежи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lindsay Brewer (@lindsaymariebrewer)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lindsay Brewer (@lindsaymariebrewer)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lindsay Brewer (@lindsaymariebrewer)

Александра Солдатова

Спортистките кои се занимаваат со ритмичка гимнастика се речиси „печени“ модели. Најтенки тела, префинета фигура и убавина. Таа е носителка на бронзен медал во 2018 година, Светски шампион во 2018 година, шампионка во финалето на Гран-при во 2016 година и руска национална шампионка во 2016 година. По кариерата, Александра лесно можела да стане професионален модел, но претпочитала порелаксиран начин на живот. Спонзорите буквално се тркаат да ја добијат оваа преубава Русинка.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alexsandra Soldatova. (@soldy21)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alexsandra Soldatova. (@soldy21)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alexsandra Soldatova. (@soldy21)

Пернила Блуме

Данската пливач не залудно станала спортистка, суперталентираната Пернила освои три титули на светски првак, пет титули на европски шампион и златото на Олимпијадата во Рио во 2016 година. Во исто време, скандинавската убавица успеа да биде дел од бројни фотосесии, како и да учествува во популарната емисија „Танц со ѕвездите“ на локалната телевизија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pernille Blume 🌸 (@pernilleblume)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pernille Blume 🌸 (@pernilleblume)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pernille Blume 🌸 (@pernilleblume)

Линдзи Вон

На Американката ѝ немаше рамна на сите скијачки патеки во светот. Линдзи четири пати го освојуваше Светскиот куп, го освои златото на Олимписките игри во Ванкувер, постави рекорди и експертите ја препознаа како најсилна во историјата во брзинските дисциплини, но во 2013 година се здоби со повреда (кинење на вкрстените лигаменти) и така мораше да излета од елитата на овој спорт. Сепак, оваа исклучително популарна и харизматична личност, до денес триуфира во бројни фотосесии за различни рекламни кампањи, а повеќе пати ги освои и насловните страници на престижните списанија.

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....