-5.2 C
Скопје
00:05 - 26 јануари, 2022

„ТИЕ СЕ НАЈДОБРИОТ РОК БЕНД ВО ИСТОРИЈАТА“: Пол Макартни откри за кој бенд смета дека се поголеми од Битлси!

пол макартни

Пол Макартни (79) изјави дека повеќе ги цени „The Everly Brothers“, познато американско рок, поп и кантри машко дуо, кое дефинитивно влијаело на развојот на музиката во минатиот век, повеќе од неговиот бенд Битлси, пренесува „Дејли Меил“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Paul McCartney (@paulmccartney)

Пејачот ја откри шокантната забелешка во својата најнова книга „The Lyrics“ – додавајќи дека Џон Ленон исто така бил под силно влијание на покојното дуо. Тој напиша: „Најголемото влијание врз Џон и мене имаа The Everly Brothers. До денес, мислам дека тие се најдобри. Тие беа различни“.

„Ги идолизиравме затоа што нивниот бенд имаше само двајца членови, а тие беа многу згодни. Сакавме да бидеме како нив“, заклучи славниот пејач. „The Everly Brothers“ – е дуо составено од браќата Фил и Дон Еверли и го држат рекордот на дуо со најмногу синглови во категоријата топ 100.

Врвот на нивниот успех е во 1950-тите и 1960-тите, кога кантри пејачите снимија речиси триесетина хитови на табелата Billboard Hot 100. По разделба во раните 1970-ти, повторно се обединија во 1983 година.

Тие ја започнаа својата кариера на кантри музичката сцена во Нешвил, а во 1957 година постигнаа успех со хитот „Bye Bye Love“. Со овој хит тие го освоија првото место на кантри листите, па дури и второто место на поп-листите. Следеа бројни хитови, од песни напишани од други како „Wake Up Little Susie“ до песни напишани од самиот Дон, како што се „Cathy’s Clown“ и „(Til) and Kissed You“.

ЗОШТО СЕ РАСПАДНАА БИТЛСИ? Пол Макартни ја открива причината

Слични објави

(ФОТО) ТОНИ ЦЕТИНСКИ: Среќен роденден Тоше! Ти и Аки повторно запејте ја „Есен во мене“

Милена Ри

ЕЛТОН ЏОН ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУСОТ: Долгоочекуваните концерти се откажани!

М.Р.

СОВЕТИ И ПРИДОБИВКИ НА СЕКС ЗА ВРЕМЕ НА МЕНСТРУАЦИЈА: Табу или задоволство?

Еспресо

(ФОТО) ИЛИНА АРСОВА СЕ ПРОСТИ ОД МАЕСТРО ЏАМБАЗОВ: Ние вака ќе си се памтиме, насмеани и ведри…

М.Р.

(ФОТО) ЛИЛА ОТКРИ СО КОЈ ГО ДЕЛИ КРЕВЕТОТ: Вистински убавец со зелени очи!

М.Р.

РАЗГОВОР СО МАРИЈА ПИЈАНМАНОВ, НАШИНКА ВО ПАРИЗ: Се будам со вкусна паштета од патка, мојот живот наликува на изложба во музеј, сопругот ми го подари Париз!

Ј.К.Д
Се вчитува....