ОСУМ ГОДИНИ БЕЗ ЕЈМИ: И по смртта, таа продолжува и понатаму да фасцинира

Пред осум години почина Ејми Вајнхаус, а како официјална причина за смртта е наведено труење со алкохол во комбинација со здравствени компликации.

Таа беше позната по својот длабок, но експресивен вокал, а во своите песни создаваше уникатен микс на соул, блуз и џез. Првиот албум „Frank“ во 2003 го привлече вниманието на јавноста и доби многу позитивни критики, но вториот студиски албум „Back to Black“ ѝ донесе пет Греми награди.

Но, освен по успешната музичка кариера, Ејми беше позната и по нејзиното скандалозно однесување и зависноста од алкохол и наркотици, особено во текот на бракот со Блејк Филдер Сивил.

Исто така, неколкупати била хоспитализирана поради предозирање со лекови и наркотици, а се борела и со депресија и нарушувања во исхраната. Меѓу другото, страдала и од респираторни проблеми.

Нејзиното тело на 23 јули го пронајдоа телохранителите, кои подоцна посведочиле дека во последните неколку денови од животот пејачката била често поднапиена, се смеела, слушала гласна музика и гледала телевизија.

Според резултатите од аутопсијата, доколку не страдала од булимија, пејачката би можела полесно да ги сноси последиците од злоупотребата на лекови и наркотици, но нејзиното слабо тело не успеало да го издржи тој товар.

Својот последен концерт Ејми го „одржа“ во Белград, видно под дејство на алкохол или наркотици, без да успее да испее ниту една песна. Наводно, нејзиниот менаџмент не го прекинал настапот за да може да ги „одработи“ договорените минути, за да го добијат целосниот хонорар.

Слични објави

Јелена во претесен фустан на снимањето на „Ѕвездите на Гранд“, а нејзините чизми ќе ги посакате и вие (ФОТО)

Igor

Тажни зборови на Џокер за брат му кој се предозирал: Го чувствувам, како да е постојано тука и ме води… (ФОТО)

Васко Спасоски

Најопасната жена на Америка: Ја викале Тифусарката Мери, а заразила десетици луѓе пред карантинот

Еспресо

Најлесен пат до Г-точката: Поза во сексот која никогаш не се одбива

Igor

Се бореше на децата да не им остави ниту цент, а синот не го ни запозна: Холивудскиот продуцент Стив Бинг изврши самоубиство

Еспресо

Кортни ја гаѓаше со шише Ким, а таа ѝ се пушти да ја тепа: Драма во реалното шоу на семејството Кардашијан! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

3 + Шестнаесет =

Слични објави

Сопругот на Селма Хаек за роденден ѝ заби торта во лице (ВИДЕО)

Igor

Се омажи ќерката на Зорица Брунцлик која никогаш не се појавува во јавност (ФОТО)

Igor

Рис Витерспун призна дека била сексуално вознемирувана

Igor

Одличен избор: Синди Крафорд и ќерка ѝ Каја во преубави модни комбинации (ФОТО)

Igor

Раперот упорен: Ќе дојде денот кога ќе бидам претседател на САД

Igor

Атрактивната скопјанка Нора своите исчезнати чизми си ги виде на телевизија (ВИДЕО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian