24.8 C
Скопје
12:47 - 14 април, 2024

НОВО СТРАДАЊЕ ЗА КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Еве од што морала да се опрости засекогаш

кралица елизабета

Нејзиното кралско височество, кралицата Елизабета, морала да се опрости од своите сакани лебеди, што се смета за последната од многуте несреќи во последниот период.

Имено, птичјиот грип не ги поштедил нејзините лебеди.

Кралицата Елизабета Втора, која ги „поседува“ (според титулата) сите лебеди што слободно пливаат во Англија и Велс, била принудена да даде дозвола за убивање на дел од нив.
Кралицата морала да се збогува со 26 лебеди во Виндзор, во обид да го спречи ширењето на болеста. Предупредувањето за птичји грип неодамна било најавено од Одделението за животна средина, храна и рурални прашања по откривањето на масакрот на безживотни птици извлечени од реката Темза.

Според научниците ова е вистински кошмар. Кралицата, која веќе изгуби 36 лебеди од почетокот на епидемијата на грип што ги зафати овие видови птици, мораше да се прости од уште 26. Тоа предизвикало голема загриженост кај неа, која, ги обожава овие елегантни птици.

Слични објави

Познат српски рапер заврши зад решетки во Тајланд, го фатиле под дејство на недозволени супстанции

Еспресо

(Фото) Меган и Хари никогаш посреќни, а на социјалните мрежи ги направија лом: „Нели не сакаа внимание?!“

еспресо

Астропрогноза за недела, 14 април: Лавовите ќе пленат со харизма, Јарците мора да покажат одлучност

еспресо

(Фото) Се омажи ќерката на Бранко Црвенковски: Марија во елегантна венчаница го кажа судбинското „да“

еспресо

За Раковите богатство, за Девиците изобилство: Парите и хороскопските знаци во месец мај

еспресо

(Фото) Поранешниот сопруг на Драгана Мирковиќ лудува во Виена: Вечерни журки, пијалак и цигара

еспресо
Се вчитува....