17.8 C
Скопје
06:25 - 30 јуни, 2022

Како да го сочувате бронзениот тен и после одморот (за подолго да трае)

Бронзениот тен е нешто што би сакале да го задржиме во текот на целата година. За да го задржиме што подолго, најважно е да се направи пред сончање темелен пилинг на кожата.

Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да ја добиете и задржите совршената боја на кожата и по летниот одмор.

Направете темелен пилинг на кожата

Со оглед на тоа дека бројот на мртвите клетки на кожата брзо се формираат во текот на летото, пилингот на кожата ќе даде најдобри резултати. Со помош на антицелулитниот пилинг кој со отстранување на мртвите клетки од кожата истовремено и го стимулира процесот на согорување на мастите, ќе решите два проблеми со еден удар.

Зголемување на хидратација по сончањето

Спречете го ефектот на сушење на кожата предизвикан од УВ зраците на тој начин што на чиста кожа ќе втриете навлажнувачки лосион или млеко за тело, а потоа покријте го телото со влажна, топла крпа (држете ја пет минути). Топлината ги активира состојките на лосионот или млекото кои ќе и обезбедат на кожата оптимална хидратација и мекост.

Совршена нега по сончање

На кожата по сончањето ѝ треба совршена нега и хидратација. Обидете се да го регенерирате телото со крема за тело која ја обновува и длабоко ја хидрира кожата за 24 часа (најдобри се оние кои содржат алое вера и што повеќе витамини).

Задржете го „лажниот” тен

Доколку користите средства за самопотемнување, пилингот на тело направете го пред да ги нанесете, а потоа заборавете на него. Заборавете и на кремите кои содржат ретинол и AHA киселини. Овие супстанции го отстрануваат површинскиот слој на кожата, а со тоа и бојата.

Слични објави

За сексуално и психичко злоставување жени: Пејачoт Ар Кели осуден на 30 години затвор

Еспресо

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

„По разделбата со Џони Деп ги собирав деловите од својот живот, не се грижев за себе“, Винона Рајдер отворено за своите мрачни периоди од животот

Еспресо

Сузана Манчиќ прозборе за голите фотографии: Заработив повеќе од кој било во историјата на Плејбој

Еспресо

Од Летиција од Шпанија до Брижит Макрон, Џил Бајден и Елизабета Ѓоргиевска: Најдобрите модни изгледи на гала вечерта на самитот на НАТО

Еспресо

Портпаролот на Џони Деп: „Нема враќање во Пиратите од Карибите“, фановите се разочарани

Еспресо
Се вчитува....