7.8 C
Скопје
6 декември, 2021

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Како да направите совршени ражничи овој викенд

Започнавме убава соработка со една врвна готвачка која секое јадење го претвара во магија од вкусови – Теодора Георгиевска.

Оваа извонредна мајсторка и една од највлијателните готвачки на социјалните мрежи кај нас, стои зад бројните рецепти кои ги објавува на профилот „Готвиме со Теа“ – „gotvime.so.tea“.

А денес Теа ни подготви вистинска викенд уживанција, таканаречени ФИТ РАЖНИЧИ.

– Обично викенд сите на асоцира на дружба со семејството и пријателите. Затоа ви подготвив супер рецепт за фит ражничи кои може да си ги спремите за викендов и заедно со пивце да си уживате во ручекот или вечерата, ни рече Теа.
фото – приватна архива

Потребни состојки:

▪️800 гр. ражничи
▪️2 големи црвени пиперки
▪️2 големи зелени пиперки
▪️2 големи жолти пиперки
▪️1 главица црвен кромид
▪️масло за јадење
Начин на подготовка:
▪️Месото од пикник фит ражничите исецкајте го на поголеми коцки.
▪️Пиперките и кромидот исецкајте ги на коцки, приближно големи колку месото.
▪️Земете ги стапчињата за ражничи и почнете да ги боцкате прво парче месо, па парче црвена пиперка, парче жолта пиперка, парче зелена пиперка, парче месо, парче кромид, па парче месо. Така наредените ражничи испечете ги на скара.
На здравје и уживајте во овие ражничи заедно со вашите пријатели или со семејството!
фото – приватна архива
фото – приватна архива
фото – приватна архива

Слични објави

(ФОТО) ЛОКУМЧЕ: Моника Белучи блеска од насловната страница на „Sunday Times Style“

Еспресо

ПИЈАН ЧОВЕК МУ ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ НА ХАРИС ЏИНОВИЌ: Инцидент кој го обележал животот на пејачот

Еспресо

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо

(ФОТО) ТРЕТО ПА МАШКО: Актерот Кирил Трајковски – Максим по третпат стана татко

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Магичен солен ролат во форма на елка

И. Т.
Се вчитува....